10 načinov, da bo črni petek trajnosten in okolju prijazen

Close up of couple holding Black friday shopping bags walking together outdoors
Foto: SeventyFour iz iStock

Črni petek bi lahko okronali za pravi “potrošniški” praznik. Z začetki v 60. letih prejšnjega stoletja je postal vsem poznani dogodek, ki uradno pričenja sezono božičnega nakupovanja. Morda črni petek res tradicionalno spodbuja prekomerno potrošnjo in povzroča veliko odpadkov, vendar obstajajo trajnostni načini za sodelovanje v tej vsakoletni ekstravaganci.

Črni petek je pred vrati, in v nadaljevanju predstavljamo 10 načinov za zmanjšanje odpadkov in pomoč okolju z majhnimi spremembami. S premišljenimi odločitvami lahko uživamo v popustih in prihranikih ter hkrati zmanjšamo svoj negativni vpliv na okolje.

Črni petek ne pomeni nujno potratnega potrošništva. S trajnostnim nakupovanjem lahko uživaš v prihrankih in prispevaš k bolj zdravemu planetu.

Beri dalje, da izveš 10 idej za praznovanje črnega petka na okolju prijazen način.

1Načrtuj vnaprej

Thoughtful woman standing with paper notebook and pen, looking away with pensive expression, making plan, wearing casual style jacket. Indoor studio shot isolated on gray background.
Foto: Khosrork iz iStock

Preden pride veliki dan, si napiši seznam predmetov oziroma idelkov, ki jih potrebuješ ali pa si jih že nekaj časa ogleduješ. Izogibaj se impluzivnim nakupom, ki lahko privedejo do nakupa predmetov, ki jih ne potrebuješ ali si jih ne želiš. Načrtovanje vnaprej je odličen način za zmanjšanje odpadkov in sprejemanje bolj ekološko ozaveščenih odločitev. Preden nekaj kupiš (oziroma napišeš na svoje seznam želja) se vprašaj, ali to res potrebuješ in ali lahko to dobiš na kakšen drug način (npr. preko prijatelja ali družinskega člana).

2Podpri trajnostne blagovne znamke

Poišči in podpri podjetja, ki dajejo prednost trajnosti svojih proizvodnih procesov in materialov. Izberi izdelke iz ogranskih, recikliranih ali trajnostnih materialov in podpri blagovne znamke, ki so zavezane k zmanjšanju svojega ogljičnega odtisa in spodbujanju poštenih delovnih praks.

Nekatere izmed slovenskih trajnostnih blagovnih znamk so: Destilator, Hishka, Lup Jeans, Smet Umet, Sugerleaf Beanis, Anselma, Črna Zračka…

Nekatere tuje trajnostne blagovne zmanke, ki omogočajo spletne nakupe tudi v Sloveniji pa so: Birdsong, Woron, ASKET, Honest Basics, Underprotection, LANIUS, Womsh, MUD Jeans…

3Nakupuj lokalno

Bustling zero waste supermarket full of customers roaming around aisles looking for organic pantry staples. Local neighborhood shop where customers shop for fruits, vegetables, grains, spices, pasta

Razmisli o nakupu izdelkov ali storitev v lokalnih podjetjih in ne v velikih verigah trgovin. Podpora lokalnim podjetjem krepi gospodarstvo tvoje skupnosti in zmanjšuje emisije ogljika, povezane s pošiljanjem blaga na dolge razdalje. Z malo sreče boš morda našel edinstvene in okolju prijazne izdelke lokalnih obrtnikov in podjetij. Izdelki lokalnih podjetji so pogosto unikatni in izdelani (ter pridelani) na bolj trajnostni in ekološki način. Hkrati s tem podpiraš tudi obstoj malih podjetij, ki so pogosto odvisna od vsakega nakupa.

4Izberi kakovost pred količino

Namesto da kupuješ več poceni predmetov za enkratno uporabo, se raje odloči za kakovostnejše izdelke z daljšo življenjsko dobo. Trajni predmeti bodo morda dražji, vendar bodo zmanjšali količino odpadkov in dolgoročno prihranili denar.

5Kupuj rabljeno in iz druge roke

Close up on sign with inscription Second Hand and jewelry case with vintage accessories at thrift store checkout, copy space

Proizvodnja novih oblačil in tekstila zahteva na stotine litrov vode, in predstavlja kar 10% vseh emisij ogljika na planetu. Namesto da bi kupil nekaj novega, razmisli o nakupu oblačil v trgovini z rabljenim blagom ali se udeleži izmenjavalnice oblačil. Ne samo, da to prispeva k bolj krožni tekstilni industriji, ampak na ta način prihraniš denar in pogosto pomagaš dobrodelni organizaciji.

6Izgobaj se hitri modi

Hitra moda prispeva k večjemu številu odpadkov in onesnaževanju. Ta črni petek se poskusi izogibati znamkam hitre mode, ter izberi trajnostna in etična modna podjetja, ki dajejo prednost vzdržjivosti in poštenim delovnim praksam.

7Prinesi svoje vrečke

Second hand wardrobe idea. Circular fashion, eco friendly sustainable shopping, thrifting shop concept. Woman outfit.
Foto: netrun78 iz iStock

Ko greš po nakupih, s seboj vzemi svojo vrečko za večkratno uporabo, da zmanjšašo uporabe plastičnih vrečk. Ker so pogosto vrečke za enkratno uporabo plačljive, boš na ta način prihranil tudi denar. Če trajnostne vrečke še nimaš, si jo lahko izdelaš doma ali pa jo kupiš v (skoraj) vsaki večji trgovini.

8Razmisli o nakupovanju prek spleta

Spletno nakupovanje je lahko bolj energetsko in časovno bolj učinkovito kot vožnja do fizičnih trgovin. Poskrbi da boš izbral trgovce, ki uporabljajo okolju prijazno embalažo in upoštevajo vpliv pošilajnja pošiljk na okolje.

9Doniraj ali recikliraj predmete, ki jih več ne potrebuješ

Donation, charity and woman hands with books in box for nonprofit and cardboard container at home. Education textbook, donating and house with giveaway and spring cleaning for community support

Če ugotoviš da imaš doma izdelke, ki jih ne potrebuješ ali ne želiš več, jih ne zavrži. Uporabne predmete podariprijateljem ali lokalnim dobrodelnim organizacijam ali pa jih ponovno uporabi oziroma pravilno recikliraj. Tako boš zmanjšal količino odpadkov in osrečil ljudi, ki bodo tvoj izdelek prejeli.

10Ponovno uporabi embalažo

Ne glede na to, ali izdeleke kupuješ na spletu ali v fizičnih trgovinah, boš verjetno nabral embalažo, ki jo je mogoče ponovno uporabiti ali reciklirati. Razmisli o uporabi embalaže za zavijanje ali pošiljanje daril. Če pa je ne moreš ponovno uporabiti, jo pravilni reickliraj.

Maša Kraljič

Junior novinar

VIRwww.organicvoices.org
Prejšnji članekKatere so najbolj izposojane knjige leta 2024?
Naslednji članekAli Vlada skriva vesoljce?
Maša Kraljič

Junior novinar

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.