Novo poročilo razkriva, da plinski štedilniki povzročijo dvakrat več smrtnih žrtev kot prometne nesreče. Plin oddaja škodljive snovi, ki jih povezujemo s srčnimi in pljučnimi boleznimi. Analiza gospodinjstev v EU in Združenem kraljestvu je pokazala tudi, da uporaba plinskega štedilnika življenjsko dobo v povprečju skrajša za skoraj dve leti.
Raziskovalci svarijo, da so njihove ocene konservativne
Ocenjujejo, da plinski štedilniki v EU letno povzročijo 36.031 prezgodnjih smrti. Pri tem so upoštevali zgolj vpliv dušikovega dioksida (NO2), ne pa ogljikovega monoksida in benzena.
Vodilna avtorica raziskave, Juana María Delgado-Saborit, je povedala, da je problem hujši, kot so mislili: »Že leta 1978 smo ugotovili, da je onesnaženje z NO2 v kuhinjah, kjer se uporablja plin, večkrat višje kot v tistih, kjer se uporablja električni štedilnik. Šele zdaj pa smo lahko natančno izračunali, koliko življenj je ogroženih.«
Študija se sklada z ameriško, ki je plinskim štedilnikom pripisala 19.000 smrti letno
Vsako tretje gospodinjstvo v EU kuha s plinom. V Združenem kraljestvu se ta delež poveča za 54 odstotkov, v Italiji, Romuniji, na Nizozemskem in Madžarskem pa za 60 odstotkov. Plinski štedilniki sežigajo fosilni plin, kar izloča škodljive snovi, ki dražijo dihalne poti. Rezultati evropske študije so skladne s tisto, ki so jo maja izvedli v ZDA. Ameriška raziskava je pokazala, da plinski in propanski štedilniki letno prispevajo k 19.000 smrtim odraslih.
Evropska unija je zaostrila pravila o kakovosti zraka
Ni pa še uvedla standardov za kakovost zraka v notranjih prostorih. EPHA, Evropsko združenje za javno varnost, je pozvalo k postopni ukinitvi plinskih štedilnikov, kar bi dosegli z omejitvijo emisij, finančno pomočjo in označbami z opozorili o tveganjih za zdravje.
Novinar