Nemški vinarski inšpektorji obiskali našo vinsko deželo, kaj so ugotovili?

Sommelier makes notes on the tasting card. Blind tasting of wine, close up. Winemaking training school
Foto: IL21 on iStock

Ministrstvo za kmetijstvo, gospodarstvo in prehrano je gostilo 17 nemških vinarskih inšpektorjev. Slovenski kolegi so zanje priredili strokovni posvet o vinarskih vsebinah. Obiskali so tudi enološki laboratorij Kmetijskega inštituta Slovenije.

Cilj posveta večja prepoznavnost naših vin

Ministrstvo je posvet organiziralo v sodelovanju z inšpektoratom za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo. Obiskovalcem so predstavili organiziranost vinogradništva in vinarstva v Sloveniji. Namen predstavitve je bilo povečanje prepoznavnosti slovenskih vin s priznanim tradicionalnim poimenovanjem in avtohtonih slovenskih sort na evropskem in globalnem trgu.

Goste so seznanili tudi z institucionalno organiziranostjo vinogradniške in vinarske dejavnosti. Predstavniki slovenskega inšpektorata so kolegom predstavili svoje delovanje ter postopke nadzora kakovosti in varnosti, s poudarkom na varovanju potrošnika. S tem v zvezi so posebno pozornost namenili nadzoru označevanja in oglaševanja vina.

Z obiskovalci izmenjali izkušnje

Z nemškimi kolegi so se naši predstavniki posvetovali o nadzoru vina, še posebej o kontroli zaščitenih geografskih označb in nadzoru prometa na domačem in mednarodnem trgu.

»Obisk nemških inšpektorjev je izjemno pomemben tudi zaradi izmenjave dobrih praks pri izvajanju nove evropske vinarske zakonodaje, nadzoru nad uvozom in distribucijo vina ter krepitve dvostranskega sodelovanja med Slovenijo in Nemčijo,« so poudarili na ministrstvu.

Obiskali tudi Kmetijski inštitut

Za programsko obdobje 2022–2024 je ministrstvo na področju kmetijstva in prehrane sprejelo delovni načrt dvostranskega sodelovanja med državama. Nemški inšpektorji so obiskali tudi enološki laboratorij Kmetijskega inštituta Slovenije. Tam so jih seznanili s kontrolnimi postopki, ki so ključni za preverjanje kakovostnih parametrov, skladnosti s pridobljenimi listinami in primernosti vin za promet. Med postopke sodijo senzorične in organoleptične analize vin.

Prejšnji članekZakaj je QR kode težko prebrati?
Naslednji članekZ nazivom »kulturna šola« se ponaša kar 67 slovenskih šol

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.