Kako dolgo je gora Fudži brez snega? Padel je nov rekord

Natural beauties of Japan's Mount Fuji and Lake Yamanakako
Foto: Muhammad Zulkifal iz iStock

Gora Fudži je po potnem japonskem poletju še vedno brez snega. S koncem oktobra je bil postavljen nov rekord.

Rekorde beležijo že 130 let

Na vrhu gore in vulkana (ki je zadnjič izbruhnil pred 300 leti) Fudži bi moral biti sneg. V povprečju se začne snežna odeja oblikovati 2. oktobra, lani pa so sneg zabeležili 5. oktobra. Podatki segajo vse do leta 1894. Zaradi toplega vremena sneg letos še ni zapadel, pravi lokalni vremenoslovec Yutaka Katsuta.

Prejšnji rekord v letih 1955 in 2016

V letih 1955 in 2016 na gori Fudži ni bilo snega do 26. oktobra. Včerajšnji rekord je dvakratnega – vsaj od leta 1894 – presegel za tri dni.

»Temperature so bile to poletje visoke in te visoke temperature so se nadaljevale v september, kar je preprečilo prihod hladnega zraka, ki prinaša sneg,« je Katsuta razložil novinarski agenciji AFP.

So snežno odejo vzele podnebne spremembe?

Katsuta trdi, da so podnebne spremembe lahko igrale vlogo pri zamudi snega. Letošnje poletje je bilo na Japonskem doslej najtoplejše oziroma enako letu 2023. Vročinski valovi so zajeli številne dele sveta in marsikje postavili rekorde.

Poleg podnebnih sprememb se Japonska bori s turizmom

Gora Fudži je večino leta prekrita s snegom. V poletni sezoni pohodov (od julija do septembra) se nanjo povzpne več kot 220 tisoč obiskovalcev. Mnogi se na goro odpravijo ponoči, da bi si z vrha (gora je visoka 3776 metrov) ogledali sončni vzhod. Letos se je na goro Fudži povzpelo manj pohodnikov. Japonske oblasti so namreč uvedle vstopnino in dnevno omejitev števila obiskovalcev kot ukrep proti posledicam pretiranega turizma.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.