Japonska v krizi, to se je zgodilo prvič po 38 letih

A man in a suit handing over money
Foto: kazuma seki iz iStock

Japonski finančni minister Katsunobu Kato je v sredo opozoril na enostranske premike na mednarodnem valutnem trgu.

Finančni voditelji G20 med srečanjem niso razpravljali o gibanju tečajev valut

»Pomembno je, da menjalni tečaji ostajajo stabilni. Spremembe menjalnega tečaja spremljamo s povečano pozornostjo, tudi za špekulativne premike,« je Kato zaupal novinarjem prvi dan srečanja finančnih vodij dvajsetih gospodarsko najmočnejših držav (G20).

Kato je dejal, da voditelji v sredo niso razpravljali o gibanjih valutnih tečajev in o tem verjetno ne bodo razpravljali niti na drugem zasedanju v četrtek. Ameriški dolar je v sredo skoraj prvič po treh mesecih presegel vrednost 153 jenov. Močni podatki iz ZDA so zmanjšali pričakovanja trga glede agresivnega zniževanja obrestnih mer.

Japonska je julija izvedla intervencijo za nakup jena

Japonska je zadnjič izvedla intervencijo za nakup jenov konec julija, da bi podprla svojo valuto. Ta je prvič v 38 letih padla pod 161 jenov za dolar. Šibkost jena spodbuja izvoznike, a zvišuje stroške uvoza surovin in s tem prizadane gospodinjstva in trgovce na drobno.

Na percepcijo trga o šibkosti jena vpliva tudi izjemno ohlapna denarna politika Banke Japonske, pa tudi guverner Kazuo Ueda, ki da ne bo hitel z zviševanjem obrestnih mer z zdajšnjih, skoraj ničelnih ravni.

VIRReuters
Prejšnji članekPozor! Zaprta bo izjemno prevozna cesta v Ljubljani

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.