Včasih je življenjski tempo prehiter, število dnevnih obveznosti pa se veča in veča. Tako lahko pridemo do miselnega stanja, ko ne znamo stisniti pavze. Si se že kdaj znašel v takšni situaciji? Ko ne znaš izklopiti misli, razmišljaš kaj vse si pozabil, kaj še moraš narediti, koliko obveznosti te še čaka, posledično pa pri aktivnostih nisi pri stvari ker razmišljaš že o prihodnjih zadolžitvah?
Vzemi stres v svoje roke
Ko zbolimo, nas kaj boli ali se poškodujemo, obiščemo zdravnika, se zdravimo, pijemo čaje in naravna zdravila, hodimo na fizioterapije itd. Zakaj ne storimo isto za naše duševno zdravje? Tehnik za obvladovanje stresa se lahko poslužujemo že preventivno in vzpostavimo dober sistem za spoprijemanje z duševnimi obremenitvami, ko le-te nastopijo.
Sicer lažje reči, kot storiti, k sreči pa obstaja ogromno tehnik za sprostitev in obvladovanje stresa:
- Vizualizacija (s pomočjo mentalnih slik se postavimo v mirno situacijo ali lasten »happy place«),
- Progresivna mišična relaksacija (pri tej tehniki je fokus na počasnem napenjanju in sproščanju mišic),
- Avtogeni trening (uporablja se vizualna domišljija in zavedanje telesa),
- Trening čuječnosti (s pomočjo vaj osredotočamo pozornost na naše sedanje občutke, čustva, okolje in misli),
- Dihalne vaje (trebušno dihanje ali dihanje 3-1-3 à vdih-2-3-zadrži-izdih-2-3)
Naštete tehnike se osredotočajo na sedanjost, na tukaj in zdaj. Na tak način nas prisilijo, da se nehamo obremenjevati s prihajajočimi obveznostmi ali pa s preteklimi napakami, vendar pa to ne pomeni, da moramo vsiljene misli ignorirati ali potlačiti. Kaj se zgodi, če vam rečem, da ne razmišljajte o rdečem kaktusu? Seveda razmišljate prav o tem. Cilj mnogih tehnik je, da se naučimo sprejemati naše misli in jih »postaviti na stranski tir«.
Vse tehnike sproščanja so spretnosti, kar pomeni, da se tvoja kvaliteta sprostitve izboljša skozi čas in ponovitve. Bodi potrpežljiv in ne dovoli, da te tehnike postanejo še eden od tvojih mnogih stresorjev.