Zakoni, ki vračajo Slovenijo na pravo pot, sodeč po stranki Gibanje Svoboda

Gibanje Svoboda je predstavila štiri zakone za spremembo na bolje
Gibanje Svoboda je predstavila štiri zakone za spremembo na bolje Foto: on gibanje svoboda

Stranka Gibanje Svoboda je na svoji spletni strani objavila štiri ključne zakone, ki naj bi po njihovo Slovenijo vrnili na pot sodobne demokracije. Zakoni so bili potrjeni sredi julija, dva meseca in en dan po ustanovni seji državnega zbora. Kateri štirje zakoni naj bi bili to in kako so jih »upravičili«?

Štirje zakoni, ki bodo spremenili Slovenijo

Stranka Gibanje Svoboda je kot štiri zakone za vrnitev države na pravo pot navedla naslednje:

  • Zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države
  • Zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema
  • Novela zakona o RTV Slovenija
  • Novela zakona o nalezljivih boleznih

Razlogi za izbiro 4 zakonov za usmeritev na pravo pot

»Obljubili smo, da bomo podprli zakon za odpravo škodljivih posledic prejšnje oblasti, ki ga je pripravil in s podpisi državljank in državljanov vložil Inštitut 8. marec. Z njim v ureditev vračamo spoštovanje človekovih pravic in posameznikovega dostojanstva ter zagotavljanje učinkovitega in neodvisnega delovanja državnih organov,« so zapisali o Zakonu za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države. K temu so dodali še, da bo civilna družba v procesih odločanja prepoznavana kot stroka.

O zdravstvenem zakonu so povedali, da bo: »Pacient spet v središču pozornosti, hkrati pa gre tudi za prvi korak na poti k celoviti zdravstveni reformi.« Za depolitizacijo javne RTV so pojasnili, da so: »pripravili spremembe zakona, ki predvideva, da v novem programskem svetu RTV ne bo nikogar, ki bi ga imenovala kakršnakoli politična stranka. Zgolj s tako samoomejitvijo lahko politika zares prispeva, da se osrednja javna medijska institucija države vzpostavi kot neodvisni in nujni podporni steber demokracije. V nasprotnem primeru hiša krhke demokracije pade.«

»Tudi k spoštovanju in uresničevanju odločb ustavnega sodišča – če so nam všeč ali ne – smo se zavezali. In zato vložili in sprejeli novelo zakona o nalezljivih boleznih,« so zapisali o Noveli zakona o nalezljivih boleznih. Spomnimo, da je Vlada RS pred dnevi zavrnila pritožbo na nedopustnost o referendumu za ZNB. Na to so odgovorili z: »Zavedamo se, da je referendum orodje volivcev, s katerim izvajajo nadzor nad državnim zborom, njegovim delom in da lahko z njim na nek način posežejo v zakonodajni postopek. A Ustava Republike Slovenije je v 90. členu popolnoma jasna – referendumi na zakone, ki odpravljajo neustavnost, niso dopustni. Državni zbor manevrskega prostora za drugačno odločitev nima. Poslanska skupina Svoboda je zato sklep o nedopustnosti razpisa referenduma podprla. Verjamemo, da je takšna odločitev v korist vseh državljank in državljanov.«

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

VIRgibanje svoboda
Prejšnji članekTretjina dijakinj razmišlja o lepotni operaciji, enako le vsak deseti dijak
Naslednji članekZa 1036 javnih najemnih stanovanj odobrena nepovratna sredstva v višini 60 milijonov evrov
Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.