Vinko Gorenak o delu koalicije: »Tako je v Svobodnih Butalah.«

Dr. Vinko Gorenak
Dr. Vinko Gorenak Foto: on sds

Nekdanji poslanec stranke SDS, dr. Vinko Gorenak, je v svojem novem zapisu strnil svoje mnenje o primerjavah koalicije in Gibanja svoboda z Butalami in Butalci. Kako se je veliko delo Frana Milčinskega znašlo v zapisu nekdanjega ministra za notranje zadeve?

Skovanka Svobodni Butalci izpod peresa dr. Vinka Gorenaka

»To, kar se zadnje čase dogaja v poslanski skupini Gibanja svoboda, pa tudi širše v koaliciji, me resno spominja na dogajanje med Butalci v vasi Butale,« je uvodoma zapisal v svoji objavi na blogu stranke SDS. Ob tem je še dodatno poudaril, da zares misli na like in mesto dogajanja v Milčinskovem delu Butalci ter predstavil še nekaj razlage iz SSKJ.

Butalci, navdih dr. Vinka Gorenaka
Butalci, navdih dr. Vinka Gorenaka

Navedel je, da mu neprestano prihaja do primerjav z dogajanji v Butalah, ko spremlja delo Gibanja svoboda in koalicije širše. Kot pravi sam: »Ja, čisto zares, ko spremljam delo Gibanja svoboda in koalicije širše, mi neprestano prihaja do primerjav z dogajanji v Butalah. Sploh, ko poslušam njihovega vodjo poslanske skupine Boruta Sajovica.«

Prav Sajovic je prvi od primerov, ki ga navaja dr. Gorenak in opiše z besedami, da gre za tipično butalsko obnašanje. »Karkoli ga vprašajo novinarji, je njegov odgovor vedno enak prejšnjemu in tistemu, ki sledi: »Mi delamo dobro, vlada dela dobro….to smo obljubili ljudem…«. Če bi ga vprašali koliko je ura, koliko je star ali kakšno je vreme, bi verjetno odgovoril enako, torej: »Mi delamo dobro, vlada dela dobro….to smo obljubili ljudem…« zapiše Gorenak.

Kako Gorenak primerja koalicijo z Butalami?

Ostali primeri? Omeni glasovanje ob proračunskem amandmaju, ki sta ga vložili opozicijski SDS in NSi. »Pri Svobodnih Butalcih – beri koalicijskih poslancih, so predvideli, da se bodo v letu 2024 socialni transferji, socialno najbolj šibkim, z inflacijo usklajevali le 70 odstotno, v praksi to pomeni, da bodo 30 odstotkov nižji. SDS in NSi sta z amandmajem predlagali sto odstotno usklajevanje,« je dogajanje na svoj način opisal nekdanji minister za notranje zadeve.

Po približno tridesetih vrsticah opisovanja bralcu ponudi kvazi moralno zanko: »Če se ob branju teh vrstic smejete, se jaz ne. Nikoli v zgodovini Slovenije se namreč še ni zgodilo, da bi neko glasovanje po tem, ko nekdo ni bil zadovoljen z rezultatom, ponovili. Po tej logiki lahko v bodoče pričakujemo toliko glasovanj o isti stvari, da bodo tisti na oblasti zadovoljni, to pa ni več demokracija, to je diktatura. V tej luči vidim tudi opisano dogajanje.«

Svobodne Butalce, kot jih je nekoliko neokusno opisal sam, opiše še s tremi primeri. To so:

  • obljuba predsednika vlade, da bodo sodniki dobili 600 evrov dodatka k plači, a ga nato niso dobili. »Golob hitreje govori, kot misli. Čista butalska torej. «
  • Dr. Vinko Gorenak o Svobodnih Butalcih
    Dr. Vinko Gorenak o Svobodnih Butalcih Foto: on sds

    obljuba ukinjanja dopolnilnega prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja. »In kaj so naredili, sprejeli so zakon, po katerem so prostovoljno zdravstveno zavarovanje spremenili v obvezno, torej ga bodo po novem morali plačevati vsi, da bo butalska teorija pridobila na pravem pomenu te besede, pa so zakon spisali tako, da bodo revnejši plačevali več, bogati pa manj. Čista butalska torej. «

  • zakon, sprejet v zvezi z nujnimi ukrepi po poplavah. » Višino škode pa so ocenjevali v skladu s pravili Butal. Najprej je znašala pol milijarde, nato tri milijarde, nato sedem milijard in na koncu okoli enajst milijard. Kdo v Evropi in Bruslju, ki odloča o višini pomoči, bi takim butalskim izračunom verjel. Ko pa so Svobodni Butalci ugotovili, da s splošnim solidarnostnim prispevkom nekaj ne bo v redu, pa so ga ukinili. Tako preprosto je to v Butalah.«

Svoj zapis zaključi še z eno primerjavo oziroma omembo tako imenovanih Svobodnih Butalcev, ki je opozorilo zdravnika Igorja Muževiča na predvidene spremembe Zakona o zdravstveni dejavnosti. »Vlada je spremembe zakona sprejela na dopisni seji. Ta v novem 45. členu predvideva dobesedno prisilno delo zdravnikov, pa ne le tistih v javni zdravstveni mreži, temveč tudi koncesionarjev in še več, tudi čistih privatnih zdravnikov, ki nimajo nič skupnega z javno zdravstveno mrežo in celo upokojenih zdravnikov,« zapiše dr. Vinko Gorenak.

Švicanje ob pogledu na trud za slovensko Švico

Slovenci že klasično nesmiselne in nespametne poteze, odločitve in besede povezujemo z besednimi zvezami, ki se nanašajo na Butalce Frana Milčinskega. Verjetno prav ta knjiga skriva kar nekaj zanimivih pogledov in rešitev za današnjo politično sfero v Republiki Sloveniji. Če bi si vladajoča koalicija – ne glede na to, katera to je – v času vladanja namenila toliko pozornosti, kot jo nameni, ko je na strani opozicije, bi bila Slovenija že zdavnaj pred Švico. Tako pa samo švicamo ob čakanju na novosti iz sveta poslancev.

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Prejšnji članekOcena filma: Reality (34. Liffe)
Naslednji članekKatere spremembe pri štipendiranju se obetajo z letom 2024?
Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.