To je novi predsednik upravnega odbora Univerze v Ljubljani

Ljubljana, Slovenia - June 10, 2018: The University of Ljubljana, the oldest university in Slovenia. With over 63000 undergraduate and graduate students it"u2019s one of the largest universities in Europe.
Foto: Pablo_1960 iz iStock

Upravni odbor Univerze v Ljubljani je izvolil novega predsednika. Z glasovanjem, izvedenim preko sistema Simply Voting, je bil za predsednika upravnega odbora izbran prof. dr. Niko Herakovič, predstavnik univerze iz vrst visokošolskih delavcev. Za namestnico predsednika je bila imenovana Aleša Mižigoj.

Herakovič premagal Erjavca za en glas

V tekmi za predsedniško mesto sta kandidirala dva člana odbora: aktualni predsednik iz prejšnjega mandatnega obdobja 2021–2025, prof. dr. Emil Erjavec, in prof. dr. Niko Herakovič. Herakovič je prejel pet glasov, Erjavec pa štiri.

Sestavo upravnega odbora UL so v zadnjem obdobju osvežili tudi z imenovanji s strani Vlade Republike Slovenije, ki je na predlog pristojnega ministrstva imenovala Alešo Mižigoj, dr. Matjaža Kuntnerja in dr. Barbaro Smolnikar, ter dala soglasje k imenovanju mag. Matjaža Čemažarja kot predstavnika delodajalcev.

Poleg Herakoviča v odboru kot predstavnika visokošolskih delavcev sedita še prof. dr. Katja Vintar Mally in prof. dr. Emil Erjavec. Mag. Tea Urankar predstavlja druge delavce UL, Nika Sever pa študente, katerih mandat traja dve leti, medtem ko mandat ostalih članov traja štiri leta.

Upravni odbor UL je najvišji organ upravljanja na univerzi, ki sprejema ključne odločitve glede gospodarskih in finančnih zadev ter skrbi za nemoteno poslovanje univerze.

Kdo je prof. dr. Niko Herakovič?

Prof. dr. Niko Herakovič je redni profesor na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani (UL FS), kjer vodi laboratorij LASIM in je predstojnik Katedre za izdelovalne tehnologije in sisteme. Njegova kariera zajema širok spekter izkušenj – od raziskovalnega in pedagoškega dela do sodelovanja z industrijo in državnim aparatom. Štiri leta je bil državni podsekretar na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, bil je tudi član več upravnih odborov in strokovnih združenj.

Herakovič je mednarodno priznan strokovnjak za prenos znanja v industrijsko prakso. Njegova ekipa je za korporacijo Yaskawa Electric na Japonskem načrtovala prvo evropsko tovarno robotov – prav v Sloveniji. Projekt je bil zasnovan v digitalnem okolju s pomočjo digitalnih dvojčkov in umetne inteligence, še preden se je začela fizična gradnja, kar je pomenilo velik tehnični preboj. Za ta dosežek je Herakovič leta 2019 prejel Puhovo nagrado.

V okviru laboratorija LASIM je s sodelavci vzpostavil tudi prvi delujoči demonstracijski center Pametna tovarna v Sloveniji, ki temelji prav na uporabi digitalnih dvojčkov in umetne inteligence.

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.