Administracija ameriškega predsednika Joeja Bidena je v četrtek glasovala proti resoluciji Generalne skupščine Združenih narodov, ki poziva k odpravi ameriškega gospodarskega embarga proti Kubi, zaradi česar so odnosi med dolgoletnima tekmicama še vedno ohlajeni.
ZDA sprostile stroge ameriške omejitve glede nakazil, letov, turizma in migracij proti Kubi
Nezavezujočo resolucijo je potrdilo 185 držav, proti sta bila le ZDA in Izrael, Brazilija in Ukrajina pa sta se vzdržali. Združeni narodi so že tridesetič glasovali za odpravo embarga.
Biden je ublažil nekatere sankcije proti komunistični Kubi, ki jih je uvedel njegov predhodnik Donald Trump, in sprostil stroge ameriške omejitve glede nakazil, letov, turizma in migracij.
ZDA bodo od Kube zahtevale odgovornost zaradi domnevnih kršitev človekovih pravic
Toda ameriški politični koordinator John Kelley je v četrtek v Generalni skupščini ZN povedal, da bodo ZDA od kubanske vlade zahtevale odgovornost zaradi domnevnih kršitev človekovih pravic po obsežnih protestih na otoku julija 2021.
»Združene države nasprotujejo tej resoluciji, vendar stojimo ob strani kubanskemu ljudstvu in bomo še naprej iskali načine, kako mu zagotoviti smiselno podporo,« je dejal Kelley. »Pridružujemo se mednarodnim partnerjem in kubansko vlado pozivamo k takojšnji in brezpogojni izpustitvi političnih zapornikov ter zaščiti svobode izražanja in mirnega zbiranja vseh posameznikov na Kubi.«
Kubanski predstavnik pri Združenih narodih Yuri Gala je med zasedanjem ZN v New Yorku zavrnil obtožbe ZDA o kršenju pravic in jih označil za lažne.
»Kuba ne potrebuje lekcij o demokraciji in človekovih pravicah, še manj od Združenih držav,« je dejal Gala. »Če bi bila vlada Združenih držav res zainteresirana za blaginjo, človekove pravice in samoodločbo Kubancev, bi lahko odpravila blokado.«
Trgovinski embargo že od leta 1959
Trgovinski embargo je bil uveden po revoluciji Fidela Castra leta 1959 in je ostal večinoma nespremenjen, čeprav je Trump nekatere elemente zaostril. Splet ameriških zakonov in predpisov otežuje finančne transakcije ter nabavo blaga in storitev s strani kubanske vlade.
Dolgotrajni spor med državama kljub nekaterim skromnim gestam dobre volje v zadnjih mesecih kaže le malo znakov pomiritve.
Bidnova administracija je oktobra Kubi ponudila 2 milijona dolarjev za nujno pomoč po orkanu Ian. Podarila je tudi gasilsko opremo, potem ko je avgusta požar uničil skladišče nafte na otoku.
Novinar