Migracijska politika je nekaj, kar že nekaj let razvnema evropski kontinent. Najbolj opazne so bile težave v begunskem valu pred nekaj leti, v letošnjem letu pa je begunska kriza povezana predvsem z vojno v Ukrajini. Ministrstvo za notranje zadeve je včeraj organiziral prvi sestanek prvi sestanek Posvetovalnega telesa za migracije z naslovom Varna, solidarna in vključujoča družba. Udeležili so se ga predstavniki državnih organov, nevladnih in mednarodnih organizacij ter civilne družbe, ki delujejo na področju migracij.
Priprava celovite migracijske strategije
Sestanek je vodila ministrica za notranje zadeve mag. Tatjana Bobnar, ki je uvodoma predstavila namen posvetovalnega telesa. To je priprava celovite migracijske strategije, v kateri bodo ključna vodila solidarnost, vključevanje, spoštovanje človekovih pravic. »Migracijske politike so se v zadnjem obdobju večinoma oblikovale kot odziv na krize«, je povedala ministrica Tatjana Bobnar in dodala, da »se te reducirajo le na varnostne politike, tako imamo namesto stabilnih in konsistentnih politik v večini držav krizni menedžment.«
»Imamo dovolj znanja, z ustrezno koordinacijo vseh nas v tem prostoru, zlasti pa s spoštljivo in iskreno komunikacijo med nami bomo spremenili dozdajšnji način dela, migracijsko politiko pa oblikovali celovito in usmerili k človeku, da ohranimo njegovo dostojanstvo,« je poudarila ministrica.
Ministrstvo za notranje zadeve z novim pristopom na področju migracij in azila
Ministrstvo za notranje zadeve, ki bo delovalo kot koordinator te skupine, bo sledilo viziji, v kateri se zavzemamo za varne, urejene in zakonite migracije. »Skupaj bomo pripravili nov pristop na področju migracij in azila, lotili se bomo tudi sprememb zakonodaje, ki bo v največji meri upoštevala tudi priporočila nadzornih institucij, zlasti Varuha človekovih pravic.«
Trije stebri na katerih bo temeljilo posvetovalno telo:
- dialog s civilno družbo
- nadgradnja strategije za celovito upravljanje migracije
- prenova področne zakonodaje
Posamezne podskupine se bodo zavzemale za varnejše migracijske poti, učinkovitejše azilne postopke in postopke za pridobivanje dovoljenj za prebivanje, olajšanje pogojev za mednarodno zaščito, sistematično vključevanje v družbo, transparentno komuniciranje z različnimi javnostmi, sodelovanje z lokalnimi skupnostmi in prebivalstvom ter raziskovanje.
»Na ministrstvu smo dovzetni za vse prave rešitve. Odslej delujemo kot ekipa, ki je sposobna spoštljivega in odprtega dialoga.« je zaključila ministrica.
Urednik portala Student.si