Protesti v Srbiji: »Ne bi bilo krvi, če bi bilo vse po zakonu«

Protest or public demonstration, focus on microphone, blurred crowd of people in the background
Foto: Mihajlo Maricic iz iStock

V svetovnih prestolnicah so letošnje novo leto tradicionalno pozdravili ognjemeti, glasba ter vesele množice. Optimizem, ki malo pred polnočjo veje od zunaj zbranih gruč, je tako samoumeven del slovesa od minulega leta, da si pokov petard brez spremljave prazničnih zvokov žvižgov in čebljanja komaj predstavljamo. Ravno tak prizor pa je dočakal Beograd, kjer je protestni sprevod v soju telefonskih svetilk očitajoče molčal.

»Ni novega leta, še vedno dolgujete staro«

Pravijo, da dejanja na prvi dan novega leta zapečatijo, kako se bomo vedli do prihodnjega. Živ odraz te teze je neomajna drža srbskih študentov in drugih protestnikov, ki so se v Beogradu, Nišu, Novem Sadu in Kragujevcu ob 23:52 zadnjega dne 2024 podali na tihi shod, molče pričakali novo leto in takoj nadaljevali s protestno okupacijo fakultet. Srbski oblasti s predsednikom Aleksandrom Vučićem na čelu čez praznike ni uspelo zatreti vala protestov, ki terjajo odgovornost za prvonovembrsko tragedijo v Novem Sadu. V novo leto so vstopili tiho – 15 minut molka za 15 žrtev.

Recimo, da povsem brez konteksta naletimo na novico o zrušenem betonskem nadstrešku, ki je ob vhodu na železniško postajo v Novem Sadu terjal 15 življenj. Lahko si je predstavljati dotrajano jugoslovansko infrastrukturo, ki bi zakrivila kaj takega. A temu ni bilo tako: postaja je prvo prenovo dočakala leta 2021, nato pa bila sveže prenovljena in odprta 5. julija 2024. Nadstrešek iz leta 1964 v prenovo ni bil vključen, so tik po sesutju zagotavljali predstavniki srbskih železnic. Posledice malomarnosti so padle na pleča 17 čakajočih potnikov, ki so se 1. novembra 2024 malo pred poldnevom znašli pod ruševinami 36-metrske betonske gmote. Med umrlimi sta bili petletna in devetletna deklica. Preživela sta dva.

Kar pravijo uradniki, ni res

Gradbeni inženir Zoran Đajić je kmalu po nesreči, ko se je začelo kopičenje protislovij in podajanje odgovornosti, trditve pristojnih, da nadstrešek ni bil prenovljen, postavil na laž. Srbske železnice naj bi se pred tragedijo hvalile z rekonstrukcijo, ki je vključevala tudi nadstrešek, tik po njej pa trdile drugače. Spremenili naj bi tudi opis fotografije v članku o obnovi postaje na portalu gradnja.rs. »Nov jekleni nadstrešek« je tako zamenjal opis »rekonstruirana železniška postaja«. Đajić, ki je do spomladi 2023 sodeloval pri rekonstrukciji, naj bi v mnogih pismih in poročilih opozarjal na površnost obnove. A namesto, da bi odstranili marmorne plošče s pročelja stavbe in preverili temelje pod njimi, je izvajalec plošče le prebarval.

Že med samo prenovo so bili podatki o projektu, med njimi cena, skriti. Železniška infrastruktura Srbije in ministrstvo za gradbeništvo so na poizvedovanja odgovorili, da se kitajski izvajalci ne strinjajo z razkrivanjem podatkov javnosti.

Predsednik Aleksandar Vučić je zagotovil, da bo vztrajno iskal krivca. Premier Miloš Vučević je bil nedvoumen, da gre »vsekakor za napako stroke«. Novembra sta tako odstopila minister za gradbeništvo Goran Vesić in minister za notranjo in zunanjo trgovino Tomislav Momirovič (nekdanji minister za gradbeništvo). Velja omeniti, da je Momiroviču premier lani podelil zlato medaljo za posebne zasluge v sodelovanju s Kitajsko.

Zločin, ne tragedija

»Ne bi bilo ove krvi, da je bilo sve po zakonu,« je pel Balašević. Te besede so se v krvavordeči barvi znašle na transparentih protestnikov v družbi fraz »Zločin, ne tragedija« in »Za odgovorne poglejte v ogledala.« Udeleženci so v dneh po zrušenju nadstreška na železniški postaji v zrak molili rdeče dlani in puščali rdeče odtise na pločniku pred ministrstvom za gradbeništvo. Tako so oblastem sporočili, da so njihove roke krvave. Da se odgovorni ne bi oprali krivde, si prizadevajo še danes.

Le štiri dni dni po nesreči se je mirni shod v Novem Sadu sprevrgel v nasilne izgrede. Po 18. uri je jezna množica mestno hišo, prostore vladajoče Srbske napredne stranke (SNS), obmetavala s kamenjem, steklenicami in baklami. Pred poslopjem je skupina protestnikov izpraznila vsebino cisterne (domnevno fekalije) in jo simbolno prelila z rdečo. Zamaskirani moški naj bi poskušali vdreti v stavbo. Policija se je odzvala s solzivcem. Sledile so obtožbe, da oblast podkupuje navijaške skupine in izziva izgrede, da bi očrnila protestnike. Morje nestrpnosti je še dodatno razburkala informacija, da zloglasna železniška postaja nima uporabnega dovoljenja.

Napad, ki je podžgal študente in dijake

Protestnikov in žalujočih nasilje na protestih ni ustavilo. Vsak petek ob 11.52, ob času usodnega sestuja nadstreška, potekajo demonstracije, ki za 15 minut zaustavijo promet. V nekaj protestnikov so med blokadami zapeljali avtomobili – voznike sumijo pripadnosti SNS. Pripadnik stranke Damir Zobenica je bil celo primoran odstopiti, ko je v javnost pricurljal posnetek, na katerem strankarske kolege poziva k napadom na protestnike.

Da bi se poklonili žrtvam, so se protestniki zbrali tudi 22. novembra, tokrat pred Fakulteto dramskih umetnosti v Beogradu. Tam jih je napadla organizirana skupina, za katero prav tako velja sum, da so jo sestavljali pripadniki vodilne stranke. Nekaj dni pozneje, 25. novembra, so v parlamentu zaradi listov z rdečimi odtisi dlani, ki jih je prinesla opozicija, pele pesti. Istega dne so študenti začeli s protestno okupacijo fakultet v Beogradu in Novem Sadu. Najprej na Fakulteti dramskih umetnosti v Beogradu, a kaj kmalu je slogan “Stoj, Srbija” odzvanjal po vsej državi. Podpora študentom je doživela velik, celo mednarodni razmah: predavanja je ustavilo že okoli 60 fakultet. Za srbskimi študenti stojijo igralci, pisatelji in drugi ustvarjalci, nevladne organizacije ter študentske skupnosti v sosednjih državah – tudi naši.

Vučić trdi, da so zahteve že izpolnili

Študenti so enoglasni, da se bodo protesti in zasedbe nadaljevali, dokler oblast ne izpolni vseh zahtev. Oblast naj:

  • objavi celotno dokumentacijo o prenovi,
  • zavrne obtožbe zoper študente protestnike (ki jih je preganjala tudi tajna služba BIA),
  • vloži kazenske ovadbe proti napadalcem na študente in profesorje,
  • za 20 odstotkov poveča sredstva za visokošolske ustanove.

Vučić odgovarja, da so zahteve že izpolnili. Študenti oporekajo, da celotna dokumentacija o prenovi še ni bila objavljena. Obenem poudarjajo, da v prvi vrsti ne gre za denar. Novembrsko nesrečo lahko izpostavimo kot povod, a vzrok za stopnjevanje nepokorščine – spomnimo, da so se valu študentskih protestov pridružile stavke šolskih delavcev – je prav gotovo korupcija, ki pesti Srbijo. Oblast se je odzvala s floskulami in nasiljem, zato so protesti deležni čedalje večje podpore.

Vučević grozi z neopravičenimi urami in menjavo učiteljev

V Srbiji so se šolske počitnice zaradi protestov začele predčasno in bodo trajale vse do 20. januarja. Premier Miloš Vučević je glede začetka učnega procesa neomajen.

Januraja so zaslišali štiri od petih osumljencev napada na protestnike Decembra je bilo zaradi nesreče na železniški postaji pridržanih 13 osumljencev. A državljani dvomijo v neodvisnost in pravičnost postopkov pod trenutno oblastjo. Protestom tako ne kaže konca. Predsednik Vučić je že zatrdil, da ne bo odstopil, dokler se za to ne odloči sam. Za proteste krivi profesorje, ki da ščuvajo študente. Premier Vučević je nič manj zazveto dijakom zagrozil z neopravičenimi urami in učiteljem sporočil, da jih lahko nadomestijo.

»Želite tvegati svojo izobrazbo, tvegajte, srednja šola na žalost ni obvezna,« je izjavil za medije.

Protestni epilog: nekateri v šole, nekateri na ulice

Ministrica za šolstvo Slavica Đukić Dejanović je složna s predsednikom in premierjem.

»Glasni so tisti, ki v odsotnosti argumentov postavljajo zahteve, ki niso usmerjene na študentska vprašanja, ampak imajo politične primesi,« je povedala za Newsmax Balkans.

Študenti se na oblast zgleda ne morejo zanesti, so jim pa ob bok stopili dijaki in učitelji. Kljub ostrim besedam premierja so sindikati za 20. januar zaradi neizpolnjenih zahtev napovedali stavko. Pod geslom “Učitelji in profesorji za študente” se bodo 20. januarja ob 11. uri zbrali na protestnem shodu pred beograjsko Filozofsko fakulteto. Na ta dan bodo povsem prenehali z delom.

Napovedan februarski protest v Novem Sadu

Ko je mineval drugi teden novega leta, 13. in 14. januarja, so neznani storilci na Pravni fakulteti v Beogradu v treh različnih incidentih napadli študente protestnike.

 

Študenti na vsak sunek nasilja odgovarjajo z odločnim korakom na ulice. Tako je bilo tudi v četrtek, 16. januarja, ko se je protestni shod zbral pred stavbo srbske radiotelevizije (RTS) v Beogradu. Ko je mednje zapeljal (zdaj že pridržan) voznik avtomobila in povozil ter hudo poškodoval študentko pravne fakultete, niso nehali blokirati prometa. Kolegici in sošolki v podporo bodo 1. februarja zakorakali pred sodišče v Novem Sadu. Protest je obenem odziv na novico Pravne fakultete v Novem Sadu, da januarski izpitni rok ne bo preložen.

Dokler bo vlada zavračala obtožbe korupcije in nepotizma, ki sta privedla do površne obnove in nasilja nad protestniki, si lahko mislimo, da bo nezadovoljstvo le še naraščalo. In Srbija bo – četudi v četrturnih požirkih – obstala.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.