Na prihajajočih evropskih volitvah se bodo za mesto v evropskem parlamentu potegovali kandidati 11 slovenskih strank. Poleg parlamentarnih strank se na volitve podajajo še nekatere nove. Verjetno najbolj zanimiva izmed novih strank je stranka Nič od tega, ki pa ima v resnici nekoliko drugačno ime.
Stranko je pred nekaj časa ustanovila nekdanja članica in poslanka Levice Violeta Tomić. Na kandidatni listi pa so se znašla tudi nekatera druga bolje poznana imena. Od vsega začetka so kandidati dali jasno vedeti, da gre za satirično stranko. Ena izmed njihovih obljub je npr. legalizacija korupcije.
Satira ali ne satira, številni spremljevalci slovenske politike s(m)o se začeli spraševati o imenu stranke.
Je z imenom stranke Nič od tega kaj narobe?
Čeprav redno spremljam politiko, sem omenjeno stranko zasledil šele med izpolnjevanjem vprašanj na aplikaciji Izvoli.si. S pomočjo te aplikacije naj bi volivci preverili, katera stranka najbolj ustreza njihovim političnim prepričanjem (pogojnik sem uporabil namerno, raje pred odločitvijo preberite programe strank). Kljub temu, da sem stranko zasledil na aplikaciji, nisem vedel, da sploh gre za stranko.
Če se ne bi dodatno pozanimal, bi mislil, da moji odgovori v določenem segmentu pač niso ustrezali nobeni od strank, ki kandidirajo. Šele kasneje sem ugotovil, da gre za stranko s programom in kandidati. Nisem edini, ki je prišel do te ugotovitve. Ime stranke v takšni obliki je namreč močno zavajajoče in bi lahko vplivalo na odločitve volivcev.
Popolnoma racionalno je pričakovati, da se bo del ali celo velik del volivcev s strankami seznanil šele na volitvah. Ni izključeno, da bi nekateri mislili, da je mogoče oddati glas »nobeni stranki«, tj. oddati neveljavno glasovnico, na kar bi namigovalo ime »Nič od tega«. Številni so opozorili tudi na težavo, da se stranka nahaja na zadnjem mestu na glasovnici, kar bi še utegnilo povečati možnost zmote.
8. člen Zakona o političnih strankah v prvem odstavku jasno določa, da ime stranke ne sme biti tako, da spravlja ali bi utegnilo spraviti državljane v zmoto. Če bi torej stranka nastopila zgolj z imenom »Nič od tega«, bi po vsej verjetnosti kršila zakon in bi bila ime primorana spremeniti.
Toda pozor! To ni celotno ime stranke
Bilo bi veliko presenečenje, da nihče na Ministrstvu za notranje zadeve, ki vodi register strank, ali na Državni volilni komisiji ne bi opazil spornosti imena »Nič od tega«. Problem je nastal, ker mediji (in tudi državni organi) uporabljajo le skrajšano ime. Za to obstaja razumljiv razlog.
Celotno ime stranke se namreč glasi: Nič od tega, stranka prilagojena vsakemu, utemeljiteljica ničodtegaizma, ki združuje vse-izme v znanih in neznanih dimenzijah stvarstva, najboljše, najbolj uspešne, najbolj zelene, rdeče, modre, črne in rumene stranke vseh časov in onkraj časa, ter začetnica ničodtegaizma po vsem svetu (Nič od tega).
In prav to ime (ja, to je uradno ime stranke) se bo nahajalo na glasovnici. Takemu imenu pa seveda ne moremo očitati kršitve 8. člena ZPolS, saj je jasno, da gre za satiro. Verjetno bo o primernosti in neprimernosti imena napisanega še veliko, vendar moramo biti pozorni na sledeče. Kljub satiri še vedno gre za stranko, ki bo, če bo izvoljena, zastopala določena stališča. Ta stališča pa ne bodo imela nujno le satirične narave, temveč tudi pravno in politično.
Prav zaradi tega bodite pozorni, ko boste izražali svojo voljo na volitvah. Če vam ne ustreza nobena stranka, imate pravico oddati neveljavno glasovnico. Neveljavni glasovi niso nepomembni, saj dajo političnim strankam vedeti, da obstajajo teme, ki jih ne nagovarjajo oz. ne nagovarjajo dovolj ustrezno. Pri oddajanju neveljavne glasovnice lahko unovčite vaše umetniške sposobnosti. Če ne drugega, boste polepšali večer članom volilnega odbora.
Novinar