Uganka kitjega sveta je končno rešena, saj so nedavne raziskave o komunikaciji kitov glavačev z uporabo napredne umetne inteligence odkrile strukture, podobne tistim v človeškem jeziku.
Ta odkritja osvetljujejo skrivnostna življenja teh globokomorskih velikanov. Kiti glavači, ki se lahko potapljajo več kot 3 km globoko in zadržijo dih do dveh ur, večino svojega časa preživijo v iskanju hrane na globinah, ki jih sončna svetloba ne doseže. Njihova počasna hitrost plavanja, približno 5,5 km/h, postavlja vprašanje, kako uspešno lovijo hitre lignje? Nekateri znanstveniki, kot je Kirsten Young z Univerze v Exeterju, menijo, da morda lignje omamljajo s svojimi vokalizacijami.
Kompleksne družbene strukture
Kiti glavači živijo v kompleksnih družbenih strukturah, kjer se samice in njihovi potomci držijo skupaj, medtem ko samci potujejo po oceanih. Med potopi, ki lahko trajajo do ene ure, komunicirajo z ritmičnimi zaporedji klikov, imenovanimi kode.
Raziskava v Karibskem morju
Leta 2005 je Shane Gero ustanovil projekt Dominica Sperm Whale Project za proučevanje socialnega in vokalnega vedenja približno 400 kitov glavačev v vzhodnem Karibskem morju.
Po skoraj 20 letih raziskav so odkrili, da imajo kiti glavači bolj zapletene vokalizacije, kot so sprva mislili. Namesto 21 vrst kod so identificirali 156 različnih kod. Te kode so sestavljene iz osnovnih gradnikov, ki jih opisujejo kot »fonetično abecedo kitov glavačev«, podobno kot fonemi v človeškem jeziku.
Fini odtenki vokalizacij
Pratyusha Sharma, doktorska študentka na MIT, pojasnjuje, da AI analize razkrivajo »fine spremembe« v vokalizacijah. Vsaka koda je sestavljena iz treh do 40 hitrih klikov, pri čemer lahko kiti spreminjajo hitrost in tempo kod. Včasih dodajo dodatni klik na koncu kode, kar spominja celo na glasbo. Te subtilne variacije kažejo, da bi vokalizacije kitov glavačev lahko nosile veliko več informacij, kot smo mislili poprej.
Kombinatorična komunikacija
Raziskovalci so ugotovili, da lahko kiti glavači uporabljajo svoje foneme na kombinatoričen način, kar jim omogoča gradnjo velikega repertoarja različnih vokalizacij. Obstoj takega kombinatoričnega sistema je predpogoj za »dvojnost vzorčenja«, jezikovni fenomen, za katerega se je prej mislilo, da je edinstven za človeški jezik. David Gruber, vodja projekta Cetacean Translation Initiative (Ceti) in profesor biologije na City University of New York, pravi, da smo šele na začetku razumevanja komunikacije kitov glavačev. Čeprav raziskave še niso pokazale, kaj vse te vokalizacije pomenijo, nam umetna inteligenca omogoča, da globlje preučimo njihov komunikacijski sistem kot kdaj koli prej.
Opozorila strokovnjakov
Kljub temu nekateri strokovnjaki opozarjajo na nevarnost antropocentričnega pogleda na jezik, ki nas lahko omeji na eno samo perspektivo. Gruber poudarja, da je pred nami še dolga pot, preden bomo lahko dokončno razumeli, kaj je smiselno za kite glavače.
Junior novinar