Raziskava Univerze York je potrdila prisotnost paracetamola, nikotina, kofeina ter zdravil za epilepsijo in diabetes v rekah, kar predstavlja grožnjo okolju in svetovnemu zdravju. Med najbolj onesnaženimi so bile reke v Pakistanu, Boliviji in Etiopiji, medtem ko so najbolj neokrnjene reke na Norveškem, Islandiji in v Amazoniji. Na splošno so bile med najbolj onesnaženimi reke v državah z nižjim do srednjim življenjskim standardom ter v bližini farmacevtskih podjetij, poroča BBC.
Raziskava je bila zelo obširna, saj so testirali vzorce vode na več kot 1000 mestih po svetu, v več kot 100 državah. Izmed 258 testiranih rek jih je več kot četrtina vsebovala koncentracije aktivnih farmacevtskih sredstev, ki so nevarne za vodno življenje. To pomeni, da čistilne naprave ne morejo popolnoma razgraditi teh spojin, ki posledično pristanejo v rekah in jezerih.
Vpliv mnogih spojin iz zdravil, ki so jih našli v rekah, je zaenkrat še precej neraziskan. Je pa že jasno, da raztopljena kontracepcijska sredstva vplivajo na razvoj in razmnoževanje rib. Znanstveniki se tudi bojijo, da bi povečana prisotnost antibiotikov v rekah lahko omejila njihovo učinkovitost v zdravstvu. Razvile bi se namreč odporne bakterije, ki bi predstavljale grožnjo svetovnemu zdravju.
Problem bo postajal čedalje večji, saj poraba zdravil za fizične in duševne bolezni po svetu še vedno narašča. Vendar zaenkrat znanstveniki še niso našli boljše rešitve, kot premišljena uporaba zdravil s strožjimi pravili glede predpisovanja in količin.
Novinar