Vse od prvega julija lanskega leta na Univerzi v Mariboru potekajo številne aktivnosti, ki postavljajo institucijo »na pot do zelene, odporne, trajnostne in digitalno povezane univerze«. Gre za projekt vreden kar 26.009.119,83 EUR, ki poteka v okviru Načrta za okrevanje in odpornost (NOO). Ta sicer izvaja 23 pilotnih projektov za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0. Tovrstni projekti naj bi pripravili podlago za pripravo izhodišč za reformo slovenskega visokega šolstva.
Pilotni projekti za zeleno Univerzo v Mariboru
»Pilotni projekti se na eni strani osredotočajo na usklajevanje pričakovanja trga dela glede znanj diplomantov ter oblikovanje kurikula, ki bo usklajen z deležniki, na drugi strani pa zadovoljujejo potrebo po zagotavljanju digitalnih znanj in kompetenc za zeleni prehod ob upoštevanju kakovostne študentske izkušnje z ustrezno infrastrukturo, ki bo prilagojena prožnim oblikam poučevanja in učenja,« navaja Univerza v Mariboru.
Tovrstni projekti naj bi torej obljubljali pozornejši pristop k okoljskim problemom in njihovemu reševanju ter hkrati študente opolnomočili z bogatim znanjem, ki bi jim odpiralo vrata na delovni trg in izboljšalo njihovo zaposljivost.
Izvajali se bodo vse do leta 2025. Nekateri izmed njih so:
Bionika
Projekt Bionika oziroma pilotni organizacijski modeli strokovnega izobraževanja in sistemsko razmišljanje za digitalni, zeleni in trajnostni razvoj se izvaja na Fakulteti za organizacijske vede Univerze v Mariboru. Osredotočal se bo na problematiko zagotavljanja primernih kompetenc na področju Informacijsko-komunikacijskih tehnologij (IKT), digitalizacije in trajnostnega razvoja.
Agilni razvoj izobraževanj in mikrodokazil
Projekt koordinira Rektorat Univerze v Mariboru. Njegov namen je ustvariti okolje, ki bi omogočalo prejemanje ustreznih kompetenc, ki jih učeči potrebujejo v modernem nenehno in hitro spreminjajočem se svetu. S tem bi povečali odzivnost, prožnost in privlačnost visokošolskega izobraževanja glede na potrebe celotne družbe.
Prehod v brezpapirno poslovanje
Tudi ta Projekt koordinira Rektorat Univerze v Mariboru. Projekt bo zajel tako vse članice Univerze v Mariboru, kot tudi njene zunanje sodelavce. Brezpapirno poslovanje za zeleno in digitalno povezano Univerzo v Mariboru pomeni nizkoogljično etično digitalizacijo. Visokošolska infrastruktura bo tako trajnostno naravnana, saj bo prevzela koncept razmišljanja »digital first«. S to noviteto se spodbuja tudi porast digitalnih kompetenc in digitalne pismenosti deležnikov.
Novinar