Sprehodi s psom so predvsem v toplejšem delu leta lahko eno izmed najbolj prijetnih »opravil« s štirinožnim prijateljem. Vendar narava poleti poleg užitkov prinaša tudi nevarnosti v obliki zajedavcev, kot so klopi. Majhni zajedavci lahko povzročijo velike težave, zato je pomembno, da po vsakem sprehodu poskrbiš za temeljit pregled in čiščenje psa. Kako točno to narediš, pa si preberi v nadaljevanju.
Po sprehodu psu nameni še nekaj minut
Po vsakem sprehodu je priporočljivo, da psa temeljito pregledaš in s krpo z mikrovlakni očistiš njegovo dlako. Mikrovlakna so učinkovita pri odstranjevanju umazanije, prahu in majhnih zajedavcev, kot so klopi. Če psa zbrišeš takoj po sprehodu, je manjša verjetnost, da bi se klopi že prebili čez dlako in ugriznili psa. To seveda naredi zunaj, preden psa spustiš v svoj dom.
Preberi tudi: Če imaš psa, ne naredi te napake
Kaj narediti, če najdeš klopa
Če na psu opaziš prisesanega klopa, ga čim prej odstrani. Uporabi posebno pinceto za odstranjevanje klopov ali namensko orodje. Klopa s pinceto primi čim bližje koži psa in ga z nežnim, a odločnim potegom, odstrani. Pazi, da klopa ne zmečkaš, saj lahko s tem sprostiš patogene v krvni obtok psa. Po odstranitvi klopa razkuži mesto ugriza.
Kje je največ možnosti za ugriz klopa
Klopi so najbolj razširjeni v gozdnatih in grmičastih območjih, kjer imajo dostop do gostiteljev. Največ klopov se nahaja v vlažnih in senčnih predelih, kot so gozdne poti, travniki, zaraščene površine in obrobja gozdov. Poleg tega se klopi pogosto zadržujejo v visoki travi, kjer čakajo na mimoidoče gostitelje, vključno s psi in ljudmi. V urbanih območjih na klope naletiš v parkih, na vrtovih in drugih zelenih površinah. Zaradi razširjenosti klopov je tako pomembno, da psa pregledaš tudi po krajšem sprehodu v bližnjem parku.
Novinar