Ta vsakdanji izdelek za čiščenje sprošča bilijone vlaken mikroplastike

Brushes, bottles with cleaning liquids, sponges, rag and yellow rubber gloves on white background. Cleaning supplies in the yellow bucket on the wooden floor. Cleaning company service advertisement
Foto: Oleksandr Sytnyk iz iStock

Kljub škodljivosti in nevarnosti za zdravje ima skoraj vsako gospodinjstvo doma ogromen vir mikroplastike. Melaminska gobica namreč mesečno sprosti bilijone vlaken mikroplastike in s tem ustvarja resna okoljska tveganja. Če ne veš točno, o čem je govora: gre za tisto »magično« gobico, s katero si očistil bele čevlje ali porisano belo steno. Melaminske gobice so učinkovite pri odstranjevanju trdovratne umazanije brez potrebe po dodatnih čistilih, za kar se gre zahvaliti njihovim značilnim abrazivnim lastnostim.

Problematičen je razpad melaminske pene

Melaminsko peno gradi polimer poli(melamin-formaldehid). Zanj je značilna mreža trdnih plastičnih verig, ki tvorijo mehko lahko peno. Ta je neverjetno abrazivna in kot taka predstavlja popoln material za gobice. Žal se z uporabo material obrabi in pena začne razpadati v manjše koščke, ki sproščajo vlakna mikroplastike. Ta konča v odtokih oziroma v okolju, kjer jih lahko zaužijejo živali ter tako vstopi v prehransko verigo.

Niso vse gobice enake

Melaminske gobice se med sabo razlikujejo po gostoto in gladkosti površine. Raziskovalci so primerjali gobice treh priljubljenih znamk in ugotovili, da so gobice z gostejšo peno odpornejše in sproščajo manj mikroplastike. Določili so, da ena sama obrabljena gobica sprosti približno 6,5 milijonov vlaken na gram gobice. Nato so pogledali mesečno prodajo gobic na Amazonu in izračunali, da so te odgovorne za kar 1,55 bilijonov vlaken mikroplastike mesečno. Če bi upoštevali tudi nakupe gobic pri drugih prodajalcih, bi bila številka še večja.

Kaj ti preostane?

Raziskovalci glede na svoje ugotovitve proizvajalcem priporočajo proizvodnjo gostejših, odpornejših gobic. Tebi pa svetujejo, da raje izbereš naravne produkte za čiščenje, ki ne vsebujejo plastike. Poleg tega priporočajo vzpostavitev filtracijskih sistemov, ki bi ujeli vlakna mikroplastike že pri posameznem gospodinjstvu ali pa v čistilnih napravah za odpadne vode.

VIRSciTechDaily
Prejšnji članekNajpogostejše napake pri pripravi domačega sladoleda
Naslednji članekNasin Hubble odkril dvojni črni luknji, najbližji našemu planetu (#video)

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.