Revolucija v shranjevanju ogljika: Razvili tehniko brez kemikalij

Aerial view of coal power plant high pipes with black smokestack polluting atmosphere. Electricity production with fossil fuel concept.
Foto: Bilanol iz iStock

Nov način shranjevanja ogljika, zajetega iz atmosfere, ki so ga razvili raziskovalci s Teksaške univerze v Austinu, deluje veliko hitreje kot sedanje metode brez škodljivih kemičnih pospeševalnikov, ki jih potrebujejo.

Tehnika za ultrahitro tvorbo hidratov ogljikovega dioksida

V novi raziskavi, objavljeni v ACS Sustainable Chemistry & Engineering, je ekipa razvila tehniko za ultrahitro tvorbo hidratov ogljikovega dioksida. Ti edinstveni ledu podobni materiali lahko zakopljejo ogljikov dioksid v ocean in preprečijo, da bi se sprostil v ozračje.

»Strmimo pred velik izziv – najti način za varno odstranjevanje gigaton ogljika iz naše atmosfere – in hidrati ponujajo univerzalno rešitev za shranjevanje ogljika. Da bi bili glavni kos pogače za shranjevanje ogljika, potrebujemo tehnologijo za njihovo hitro in obsežno rast,« je povedal Vaibhav Bahadur, profesor na Walkerjevem oddelku za strojništvo, ki je vodil raziskavo. »Pokazali smo, da lahko hitro pridelamo hidrate brez uporabe kakršnih koli kemikalij, ki izravnajo okoljske koristi zajemanja ogljika.«

Danes najpogostejša metoda shranjevanja ogljika vključuje vbrizgavanje ogljikovega dioksida v podzemne rezervoarje. Ta tehnika ima dvojno korist, saj zajema ogljik in povečuje proizvodnjo nafte.

Vendar se ta tehnika sooča z velikimi težavami, vključno z uhajanjem in migracijo ogljikovega dioksida, onesnaženjem podtalnice in potresnimi tveganji, povezanimi z vbrizgavanjem. Mnogi deli sveta tudi nimajo ustreznih geoloških značilnosti za vbrizgavanje v rezervoar.

Hidrati predstavljajo načrt B za shranjevanje ogljika v velikem obsegu, je dejal Bahadur, vendar bi lahko postali načrt A, če je mogoče premagati nekatere glavne težave. Do sedaj je bil proces nastajanja teh hidratov, ki lovijo ogljik, počasen in energetsko intenziven, kar ga je zadrževalo kot obsežno sredstvo za shranjevanje ogljika.

V tej novi študiji so raziskovalci dosegli šestkratno povečanje stopnje tvorbe hidratov v primerjavi s prejšnjimi metodami. Hitrost v kombinaciji s postopkom brez kemikalij olajša uporabo teh hidratov za množično shranjevanje ogljika.

Raziskovalci so vložili zahtevo za par patentov, povezanih s tehnologijo, in ekipa razmišlja o zagonu, da bi jo komercializirala.

VIRScienceDaily
Prejšnji članekNajboljši brunch v Mariboru: 5 idej za brunch v Mariboru
Naslednji članekŽan Videc, Martina in drugi tekmovalci 43. MMS – Kdo vas je najbolj navdušil?

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.