Verjetno veš, da nekatere rastline privabljajo metulje ali čebele. Obstajajo pa tudi rastline, ki mrčes odganjajo. Z njimi se lahko na naraven način zaščitiš pred komarji, poleg tega pa številne med njimi prijetno dišijo. Posadiš jih lahko v gredico ob terasi ali pa v lonce, ki jih lahko postaviš celo na balkon. Zaščita morda ni tako učinkovita kot kemična pršila, je pa precej bolj zdrava in okolju prijazna.
Bazilika
Bazilika vsebuje štiri hlapne spojine, ki odganjajo komarje: estragol, citronela, limonen in nerolidol. Zelo učinkovita je proti nekaterim škodljivcem, kot sta bolšji hrošč in zeljni molj. Je zelo aromatična. Najbolje uspeva v vlažni, hranilno bogati in dobro odcedni prsti na sončni legi. Iz sveže bazilike lahko pripraviš tudi domače razpršilo proti žuželkam. V 120 mililitrov vrele vode dodaj 120 do 180 gramov svežiš bazilikinih listov. Po nekaj urah liste odstrani in jih ožemi v tekočino. V tekočino dodaj 120 mililitrov vodke. Raztopino hrani v hladilniku in jo nanesi na kožo, preden se odpraviš ven, med komarje. Pazi, da pripravek ne zaide v oči, nos in usta.
Sivka
Sivka ljudem diši, komarji, bolhe in drugi insekti pa vonjav sivke ne prenašajo dobro. Sivko posadi na sončne predele vrta, predvsem pred vhod, da se učinkovito zaščitiš pred žuželkami. Rastlina potrebuje peščeno, rahlo bazično, dobro odcedno prst. Pri odganjanju komarjev so zelo učinkovita tudi sivkina olja.
Rožmarin
Rožmarinovo olje je specialiteta v kulinariki, žuželke pa ga ne prenašajo dobro. Tako cela rastlina kot narezana stebla uspešno odganjajo žuželke. Rastlina je lahko del zeliščnega vrta, lahko jo posadiš v gredo ali pa oblikuješ v okrasne oblike piramide. Zahteva sončno lego z rahlo kislo in dobro odcedno zemljo.
Meta
Vonj mete odganja komarje. Aromatične lastnosti niso značilne le za liste, temveč tudi stebla in cvetove rastline. Meto lahko posadiš v lonce, saj s tem preprečiš, da bi se na vrtu preveč razširila. Lonce napolni z bogato, rahlo kislo in vlažno zemljo. Postavi jih na sončno lego.
Krizantema
Krizantema odganja klope, srebrne ribice, bolhe, mravlje, pršice, harlekinske hrošče, ščurke, japonske hrošče in nekatere druge žuželke. Vsebuje piretrum, ki žuželke lahko ubije. Piretroidi, spojine sintetizirane iz krizantem, se uporabljajo v številnih konvencionalnih insekticidih za dom in vrt. Najdeš jih lahko v razpršilih za notranjo rabo in šamponih za hišne ljubljenčke. Vendar imajo te spojine negativne učinke na vodne ekosisteme, ptice in neškodljive žuželke. Če krizanteme posadiš na svoj vrt, in izkoristiš le naravno prisotne spojine, se tem negativnim učinkom izogneš. Cvetlice posadi v peščena ali ilovnata, rodovitna in dobro odcedna tla na sončno lego.
Limonska trava
Sestavina konvencionalnih sredstev proti komarjev, je citronela. To naravno olje uporabljajo predvsem pri svečah, ki odganjajo komarje. Citronela se v naravi nahaja v limonski travi – ta izraz pokriva rastline iz družine Cymbopogon. Okrasno rastlino posadi na sončno lego v vlažno, a dobro odcedno prst.
Ageratum, navadni nepostarnik (Blue mink)
Cvetovi vsebujejo kumarin, kemikalijo, ki se uporablja v nekaterih komercialnih razpršilih proti insektom. Poleg tega, da te bo rastlina ščitila pred piki komarjev, boš lahko poleti in jeseni opazoval modre, rožnate in bele cvetove te okrasne rastline. Rastlina najbolje uspeva v rodovitnih tleh v skalnjakih, cvetličnih gredicah ali kot obrobne rastline.
Novinar