Si si kdaj želel videti strelo iz vesolja? Evropska organizacija za uporabo meteoroloških satelitov (EUMETSAT) je objavila prve posnetke neviht z zraka. Satelitski posnetki jasno kažejo nastanek neviht in tisoče utripajočih lučk, ki so strele.
Tudi Slovenci bomo lahko spremljali strele na našem nebu
Sistem za spremljanje strel, ki bo popolnoma opravilen v naslednjem letu, bo omogočal spremljanje ekstremnih neviht in predčasno obveščanje. Kot beremo na strani EUMETSAT, bo tretja generacija satelitov pomagala pri:
- spremljanju in opozarjanju na ekstremne in nevarne vremenske pojave,
- zagotavljanju varnosti zračnega prometa,
- izboljšanju napovedi numeričnih meteoroloških modelov,
- spremljanju požarov,
- spremljanju onesnaženosti ozračja.
Evropska organizacija za uporabo meteoroloških satelitov ima 30 članic, njen sedež pa je v Darmstadtu. Trenutno upravlja s sateliti Meteosat-10 in -11 v Evropi in Afriki ter Meteosat-9 nad Indijskim oceanom, ki lebdijo v geostacionarni orbiti. Sodeluje z ZDA, Kitajsko, Indijo, Japonsko, Južno Korejo, z Rusijo pa od 2022 ne več.
Podatki, ki jih pridobi so ključnega pomena za vremenske napovedi, obveščanje o ujmah in spremljanju podnebnih sprememb. Sodeluje še z Evropsko vesoljsko agencijo v programu Copernicus, katerega namen je podrobno opazovati Zemljo z mrežo satelitov in tako bolje spoznati naš planet ter človeški vpliv nanj.
Novo generacijo satelitskih podatkov EUMETSAT nameravajo uporabiti tudi pri slovenski Agenciji za okolje.
Posnetek neviht iz vesolja najdeš med 11:20 in 14:00.
Novinar