Biomasa je masa vseh rastlin, živali, ki rastejo, živijo na določenem področju (Fran). Lesna biomasa je stisnjen skupek odvečnih delov in ostankov, ki nastajajo v lesno predelovalni industriji. Govorimo tudi o poškodovanem ali nizkocenovnem lesu in bolnih ali s paraziti naseljenih vejah. Gre torej za lesne odpadke. Zakaj bi njihova uporaba za gorivo pomenila nekaj slabega?
Gre pri biomasi za resnično čisto energijo?
Obstajajo tudi druge vrste biomase, ki se lahko proizvajajo iz organskih odpadkov hrane, rastlin ali živalskih izločkov. Pri njenem proizvajanju gre za anaerobne procese, ki ustvarjajo energijo. V primerjavi z vetrno ali sončno energijo je biomasa vedno na voljo. Toda če jo primerjamo s premogom, v procesu proizvajanja energije nastane več izpustov CO2 . Ravno zato jo v resnici ne moremo označiti za nizkoogljičen ali ogljično nevtralen vir energjie.
Avstralija spremeni klasifikacijo lesne biomase
Avstralija je klasificirala lesno biomaso kot neobnovljiv vir energije. Medtem ko se druge države ne zmenijo preveč za številke izpustov CO2-ja, je ta otoška država priznala, da jim pridelava energije iz lesne biomase ne more pomagati njihovega okoljskega cilja uporabe obnovljivih virov. To odločitev zagovarjajo in k njej spodbujajo tudi strokovnjaki v Evropski uniji.
Bob Debus, predsednik organizacije Wilderness Australia je izjavil: »To je velika zmaga za skupnost, ki si želi čimprej dekarbonizirati sektor električne energije in ne želi videti, da se domorodni gozdovi sekajo, da bi omogočili, da bi generatorji namesto premoga žgali gozdove.«
Nas bodo rešile alge?
Ne, ne govorim o morski travi, ampak o mikroalgah oziroma fitoplanktanu. Za razliko od lesne biomase se mikroalge hitreje producirajo in se ponašajo z visokimi številkami sposobnosti produkcije biomase. Njihovo vzgajanje je preprosto in ne zahteva več kot sončne svetlobe, hranila, ogljikov dioksid in vodo – algakultura. Morda so primernejša in bolj trajnostna alternativa, o kateri moramo v tem trenutku začeti resno razmišljati.
Novinar