Bo treba ponoči začeti ugašati ulične luči?

Peaceful Park in the Night with Street Lights, Trees, Green Grass and Pathway.
Foto: Min Jing iz iStock

Nova raziskava je pokazala, da sij uličnih svetilk spreminja strukturo drevesnih listov, zaradi česar so manj privlačni oziroma apetitni za žuželke.

Vpliv svetlobnega onesnaženja na živali in rastline

Svetlobno onesnaženje se je v zadnjem desetletju vsako leto povečalo za približno 10%, zaradi česar je to ena najbolj drastičnih sprememb, ki s(m)o jih ljudje naredili v okolju. In žuželke po vsem svetu to opažajo!

Ray of light from a street lamp
Foto: Konstantinos Dimitros iz iStock

Glede na nove raziskave lahko umetne luči, ki delujejo vso noč (kot npr. ulične luči), povzročijo, da drevesni listi postanejo trši in manj privlačni za žuželke. Ta sprememba fotosinteze bi lahko ogrozila majhne prehranjevalne verige, ki obstajajo v mestih.

Nočna umetna svetloba vpliva na divje živali po vsem svetu. Študije kažejo, da moti razmnoževanje dvoživk, zmede mladiče morskih želv, ki iščejo luno, in vrže ptice selivke s poti.

Tudi žuželke se ponoči obnašajo drugače, če jih ovira svetloba uličnih luči. Umetna svetloba ovira komunikacijo in razmnoževanje kresnic, nekatere žuželke pa postanejo bolj vidne plenilcem, kot so netopirji, ali pa jih pritegnejo luči, ki jih lahko poškodujejo ali ubijejo.

Vpliv svetlobe uličnih svetilk

Raziskovalci iz Kitajske akademije znanosti so bili radovedni, kako lahko svetloba vpliva na odnose med žuželkami in rastlinami. Opazili so, da drevesni listi v mestih običajno kažejo manj znakov poškodb žuželk, kot tisti zunaj mest. Zato so analizirali vzorce listov dreves po vsem Pekingu.

Raziskovalci so se osredotočili na dve običajni ulični drevesi – japonsko pagodo in zeleni jesen – na 30 lokacijah, ki so bile razmaknjene med glavnimi cestami, osvetljenimi ponoči. Izmerili so svetlost in pobrali primerke listov. Skoraj 5500 listov so ocenili glede velikosti, žilavosti in ravni hranil in kemikalij ter jih analizirali glede znakov žuželk.

Kako rastline uporabljajo svoje vire?

Preučevanje sestave in značilnosti listov lahko znanstvenikom pove veliko o tem, kako rastlina uporablja svoje vire. Rastline namreč rastejo različno, odvisno od dejavnikov v njihovem okolju.

»Rastline razporejajo svoje omejene vire (kot so hranila, voda in energija) med različne funkcije, kot so rast, razmnoževanje in obramba,« pravi Ellen Cieraad, rastlinska ekologinja. »Glede na okolje je smiselno vlagati v različne vrste funkcij.« Če je v okolju na primer veliko rastlinojedih živali, lahko rastline dajejo prednost obrambi pred zaužitjem – s trnjem, neprivlačnimi kemikalijami ali tršimi listi.

Za obe preučevani vrsti dreves, je več umetne svetlobe na določenem območju pomenilo trše liste. In bolj kot je list trd, manj je dokazov o lačnih žuželkah. Na območju z najmočnejšo svetlobo je verjetneje, da listi nimajo znakov plenjenja žuželk.

look like Tasty leaves will vary to result cheese
Foto: hedge111 iz iStock

Kaj trši listi pomenijo za urbana okolja?

Medtem ko raziskovalci iz nove študije ne razumejo popolnoma, zakaj se rastline tako odzivajo na ulične luči, domnevajo, da drevesa pod umetno svetlobo ponoči morda podaljšujejo svoj cikel fotosinteze. Ker rastline za rast uporabljajo svetlobo, lahko umetna nočna svetloba nenaravno poveča čas, ki ga drevesa porabijo za fotosintezo.

Znanstveniki trenutno še ne razumejo popolnoma, kako se bodo rastline odzvale in prilagodile spremembi.

Vrsta svetlobe vpliva tudi na to, kako rastline uporabljajo vire. Absorbiranje rdeče svetlobe iz sončne svetlobe lahko povzroči, da rastline razvijejo trše liste. Ti mehanizmi pa verjetno delujejo drugače pri umetni rdeči svetlobi ponoči. Svetloba pekinških uličnih svetilk bi lahko povzročila, da drevesa namenijo več sredstev kemičnim spojinam, zaradi katerih so listi močnejši.

Raziskavo bi bilo potrebno razširiti tudi na druge rastlinske vrste. Če zaradi nočne umetne svetlobe tudi listi drugih vrst postanejo trši, bi bila to slaba novica za žuželke.

Herb wall, plant wall, natural green wallpaper and background. nature wall. Nature background of green forest
Foto: kckate16 iz iStock

Vpliv na ekosistem

Spremembe v rastlinah in v interakcijah med rastlinami in živalmi lahko pomembno vplivajo na celoten urbani ekosistem.

Slaba prehrana lahko povzroči odmiranje rastlinojedih žuželk, kar povzroči manj žuželk, ki jedo te rastlinojede žuželke, in manj ptic, ki jedo žuželke, in tako naprej po prehranjevalni verigi.

Poleg tega, da so rastlinojede žuželke ključna povezava v prehranjevalnih mrežah, so včasih tudi opraševalci in prispevajo k biotski raznovrstnosti. Jedo tudi propadajoče rastline, pomagajo razgraditi liste in vračajo hranila v tla. V mestih sta zdrava prst in zdravo rastlinstvo, ki ga podpirajo žuželke, dobra za ljudi. Rastline v mestih zagotavljajo senco in blažijo toploto, ujeto v mestih.

Ali je treba zmanjšati negativne učinke nočne svetlobe?

Da bi zmanjšali negativne učinke svetlobe ponoči, znanstveniki priporočajo preprosto zmanjšanje intenzivnosti svetlobe. Študija je odkrila linearno razmerje med svetlostjo ponoči in količino listov, ki so jih pojedle žuželke. Tako bi samo zmanjšanje intenzivnosti svetlobe lahko naredilo liste bolj privlačne za žuželke.

V mestih bi se morali osredotočiti samo na osvetljevanje tistega, kar in ko je potrebno. Pomagajo lahko senzorji gibanja in ščitniki za ulične luči, da se svetloba ne razlije v okolico.

Nasveti za zmanjšanje svetlobnega onesnaženja doma:

  • ugašaj luči, ki jih ponoči ne potrebuješ,
  • uporabi luči, ki se aktivirajo z gibanjem,
  • izbiri napeljavo, ki svetlobo usmerjajo le tja, kjer je potrebna,
  • uporabi jantarne luči v bližini domov, ki se zdijo najvarnejše za žuželke.

Maša Kraljič

Junior novinar

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.