Pri hišnih ljubljenčkih je na to, kaj vse se jim bo zdelo užitno, včasih treba biti bolj pozoren kot pri otrocih. Če imate doma mačko in vas skrbi, da bi iglice božičnega drevesca (plastične ali prave) pristale v njenem gobčku, je treba biti pozoren na nekaj stvari.
So prave jelke za mačke strupene?
Da bo mačka nanj poskusila splezati je pri umetnem božičnem drevesu in pravi jelki enako verjetno. A skrb, da bo božična jelka radovedno mačko spravila do veterinarja, je verjetno odveč. Prave jelke sicer vsebujejo nekoliko strupene komponente, ki lahko povzročijo bruhanje ali drisko. Veterinarja je treba kontaktirati le v primeru, da mačka, ki je zaužila prave ali umetne drevesne iglice, preneha jesti. Veterinarska oskrba je nujna tudi v primeru, da se bruhanje ali driska ne nehata.
Iglice so problematične zaradi eteričnih olj, ki pri mačkah vzdražijo želodec ali gobec. Če teh poje preveč, se lahko iglice celo zataknejo v mačkinem prebavnem traktu. V primeru, da se mačka loti božičnega drevesca, jo je potrebno opazovati. Veterinarska pomoč je potrebna v primeru, da se mačka začne čudno obnašati, bruhati, sliniti ali ima opazno zmanjšan apetit.
Na kaj je treba biti pozoren?
Za mačke je lahko strupena tudi voda, s katero zalivamo prave božične jelke, saj so v njej verjetno aditivi, ki so za ljubljenčke strupeni. Mačji želodec lahko razdraži še drevesna smola.
Drevesce je priporočljivo okrasiti z manj krhkimi okraski, ki jih igriva mačka ne bo zlahka raztreščila. Okoli drevesa lahko postavimo tudi nižjo ograjico ali razmislimo o božičnem kaktusu kot alternativi tradicionalni jelki.
Novinar