Koliko slovničnega znanja ti je ostalo iz osnovne in srednje šole? Eden izmed najbolj osnovnih naukov, ki smo se jih naučili pri pouku slovenščine, je, da obstaja velika razlika med stavkom in povedjo. V pogovornem jeziku sicer večkrat uporabljamo besedo stavek, a v resnici mislimo na poved. Kakšna je torej razlika med tema dvema pojmoma?
Kaj je stavek?
Slovar slovenskega knjižnega jezika stavek definira kot »enoto jezikovnega sporočila, sestavljeno iz besed«. Se še spomniš, kako smo morali šteti glagole? To je zato, ker je stavek sestavljen iz besed, zbranih okrog glagola v osebni obliki. Ločimo enodelne in dvodelne stavke.
Enodelni stavki so lahko glagolski ali neglagolski. Na primer:
- glagolski stavek: Dežuje!
- neglagolski stavek: Super!
Dvodelni stavki vsebujejo osebek in povedek. V praksi je to videti tako:
- dvodelni stavek: Marko (osebek) je odšel (povedek) na dopust.
Kaj je poved?
Poved najlažje prepoznamo po tem, da se začne z veliko začetnico in konča s končnim ločilom, ima pa tudi zaključeno sporočilo. Lahko je kratka ali zelo dolga. Na primer:
- Lačen sem.
- Tako sem sestradan, da bi kar volka pojedel.
- Že cel dan nisem jedel, pa še večerjo sem preskočil, in zdaj mi tako kruli v želodcu, da ga sliši celo profesor, čeprav sedim v zadnji vrsti, predavalnica pa je ogromna.
Enostavčne in večstavčne povedi
Poved je lahko sestavljena iz poljubnega števila stavkov, pri čemer je število glagolov enako številu stavkov. Paziti moraš na glagole, ki so sestavljeni iz več besed, saj jih moraš šteti kot celoto (npr. se odpravljam, bom jedel). Preverimo, če teorija drži:
- Grmi!: en glagol, en stavek in ena poved
- Ali sneži ali dežuje?: dva glagola, dva stavka, ena poved
- Za materinski dan bom skuhala kosilo, posesala stanovanje in mami odpeljala v kino.: trije glagoli, trije stavki in ena poved
Ne zaupaš svojim sposobnostim?
Slovenska slovnica je pogosto zapletena in težko razumljiva. Na srečo ti lahko na pomoč priskoči spletna lektorica Amebis Besana. Lahko jo uporabljaš v spletni verziji, kadar preverjaš krajše tekste, za daljša besedila pa bo primeren program Amebis Besana, ki si ga naložiš na računalnik. Program ti nato kar sproti popravlja napake v Wordu. Ne muči se s slovnico in to nalogo raje prepusti Amebis Besani.