Postal si tajnik Čebelarske zveze Slovenije in tvoja prva naloga je spisati vabilo na občinski zbor čebelarjev v Horjulu. Začneš s »Spoštovani« in nadaljuješ s predstavitvijo dogodka ter pozivom, da se zberemo v Horjulu v torek, 22. 7. 2025. Ali pa morda v Horjulu v torek, 22.7.2025. Ali je morda bolje v Horjulu v torek 22. julij 2025? Hja, tudi zapisovanje datumov ima svoja pravila, ki pa marsikomu rada uidejo iz glave. V nadaljevanju poskrbimo, da se to ne zgodi tebi.
Splošna pravila zapisovanja datumov, ki jih mora vedeti vsak
Začnimo z najosnovnejšimi pravili, ki jih navedimo kar po točkah:
- Za številko dneva in meseca stoji pika, saj gre za vrstilne števnike. Kot take jih tudi preberemo. Za piko vedno stoji presledek. Tako je pravilen zapis 6. 2025 in ne 22.6.2025.
- Pred številkami dni in mesecev nikoli ne zapisujemo ničle. Zapis 03. 2025 je napačen.
- Imena mesecev se zapisujejo z malo začetnico. Kadar namesto številke uporabimo ime meseca, ga zapišemo v rodilniku. Torej: julija 2025, 8. marca 2024, 20. aprila.
- Ko želimo z datumom povedati daljše časovno obdobje v smislu od–do, med številkama dni uporabimo stični pomišljaj. Slednjega zapišemo s kombinacijo tipk Ctrl in minus. Slovnično pravilen zapis je tako Majske igre bodo potekale 7.–28. 5. 2024.
Postavljanje vejic v stavku z datumom
Kako pa naj ima slovnično pravilno vabilo postavljene vejice? Resnici na ljubo, Slovenski pravopis nam tu skoraj ne pomaga, kot so izpostavili tudi na Jezikovni svetovalnici SCR SAZU. Pravi namreč:
Zveze kot v nedeljo, 9. maja, (bo) … se redkeje pišejo tudi brez vejic, tj. v nedeljo 9. maja (bo).
Zato pa nam moderatorji Jezikovne svetovalnice postrežejo z odgovorom, ki bi ga na splošno lahko opisali, vejica je povsod. Če za imenom dneva zapišemo datum, postane datum dodatno pojasnilo in dobi stavčno vlogo pristavka, kateri so na obeh straneh ločeni od glavnega stavka z vejico. Navedimo nekaj slovnično pravilnih primerov:
Zbrali se bomo v Horjulu v torek, 22. julija 2025.
Filharmonija predstavlja: simfonični spektakel v nedeljo, 22. 6. 2025, ob 20.00.
Jutri, 3. maja, vas vabim na kosilo.
Včeraj, 24. 4., so gasilci posredovali in rešili mačko z drevesa.
Proti koncu julija, 23.–27.7., se v Tolminu odvija festival metal glasbe Tolminator.
Podjetje Leemeta, ki se tudi ukvarja s slovničnimi nasveti nam svetuje še, da opustimo samostalnik »dne« pred datumom. Res zveni arhaično, vendar vabila na zborovanje Društva borcev za vrednote NOB si težko predstavljam brez tega. Tovariši in tovarišice, zbrali se bomo dne 1. 5. 2025.

Zapisovanje časa ob datumu
Najbolj preprosto in pogosto zapisovanje ur je v formatu digitalnega zapisa z vmesno piko. Torej 8.00, 7.45, 18.15 itd. Za razliko od datumov je pika stična na levi in desni. Pri takem zapisu se preprosto ne moremo ušteti, prav tako pa ne bralec.
Drug priljubljen zapis je tipa ob 8. uri, 9. uri, 18. uri. Brez dvoma zveni mnogo lepše, vendar pa tak zapis lahko uporabimo samo za polne ure. Stavek Dobimo se ob 18.15 uri je napačen.
Tretji način je še uporaba nadpisa. Slednji se uporablja enako kot digitalni format, prihranimo pa nekaj prostora. Še primer njegove rabe:
Včeraj smo ga žurali do 6h zjutraj, ob 815 pa smo bili že na predavanju.
Če kombiniramo zapis datumov in ure, vejico postavimo le kadar imamo v stavku tudi zapis imena dneva. Torej:
Zbrali se bomo v Horjulu v torek, 22. julija 2025, ob 15. uri.
ali
Zbrali se bomo v Horjulu 22. julija 2025 ob 15. uri.

Zdaj veš kako pravilno zapisovati datume in izdelati slovnično kristalno čisto vabilo. Če pa se kdaj znajdeš v precepu pri postavljanju vejic, spreganju ali le želiš izboljšati svoje besedilo, ti priporočamo Amebis Besano. Slovenska spletna lektorica ti bo označila napake v besedilu in jih popravila. V posebnem zavihku ti bo pomagala s pregibanjem besed. Spletna verzija je brezplačna in pomaga tisočem po Sloveniji. Za resnejše pisce pa obstaja tudi plačljiva verzija, ki zmore vse to in še več, namestimo pa jo na računalnik. Piši bolje, uporabi Amebis Besano.