Norice, znane tudi kot vodene koze, so ena najpogostejših nalezljivih bolezni, ki jo povzroča virus varicella-zoster in lahko povzročijo resne zaplete tako pri otrocih kot tudi pri tistih, ki zbolijo kasneje v življenju.
Ob preboleli okužbi virus ostane v telesu in lahko kasneje v življenju lahko povzroči herpes zoster (pasavec). Pri njem na videz blag izbruh lahko skriva resne posledice, od katerih so nekatere šele nedavno prepoznane kot življenjsko ogrožajoče. Med najpogostejšimi zapleti je postherpetična nevralgija, ki močno zmanjšuje kakovost življenja obolelih.
Kaj povzroča norice in kako se prenašajo?
Norice povzroča varicella-zoster virus (VZV), ki spada v družino herpesvirusov. Virus se prenaša:
- prek kapljičnega prenosa, z vdihavanjem zraka, v katerem so delci iz izpuščajev okužene osebe,
- z direktnim stikom s tekočino iz mehurčkov,
- preko okuženih površin.
Norice so zelo nalezljive, saj se kar 96 % oseb, ki niso imune (cepljeni ali preboleli bolezen), po stiku z virusom okuži. Inkubacijska doba noric, torej čas od okužbe do prvih znakov bolezni, znaša 10–21 dni, najpogosteje 14 dni. Oseba je kužna že 1 do 2 dni pred pojavom izpuščaja in ostane kužna, dokler se vsi mehurčki ne spremenijo v kraste.
Simptomi noric
Simptomi noric so značilni in enostavno prepoznavni. Oboleli lahko opazijo:
- zvišano telesno temperaturo,
- slabo počutje,
- glavobol,
- utrujenost,
- izpuščaje v obliki rdečkastih madežev, ki hitro napredujejo v mehurčke, napolnjene s tekočino. Ti se kasneje spremenijo v kraste.
Izpuščaji se običajno začnejo na obrazu, lasišču in trupu ter se nato razširijo po celem telesu. Srbeči izpuščaji so značilni, saj se lahko pojavijo v vseh fazah razvoja hkrati, razen na dlaneh in podplatih.
Možni zapleti pri noricah
Norice lahko v nekaterih primerih povzročijo resne zaplete, ki zahtevajo bolnišnično obravnavo in se lahko končajo tudi s smrtjo. Asist. dr. Mojca Rožič, dr. med, spec. pediatrije, Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja, UKC Ljubljana, pojasni: »Najpogostejši zapleti so bakterijske okužbe kože in mehkih tkiv, ki zahtevajo dodatno zdravljenje z antibiotiki in okrevanje je daljše. Drugi zapleti, kot so nevrološki zapleti, okužbe notranjih organov, pa so redkejši. Neredko zdravljenje zapletov zahteva bolnišnično zdravljenje.«
»Kar 77% otrok, ki so zaradi zapletov ob prebolevanju noric zdravljeni v bolnišnici, nima drugih pridruženih bolezni,« še doda asist. dr. Rožič.
Posebej kritični so primeri okužbe pri nosečnicah, saj lahko bolezen povzroči spontani splav ali prirojene norice pri plodu. Prirojene norice so redke, vendar lahko povzročijo trajne telesne in duševne motnje pri otroku.
Kako preprečiti norice?
Najbolj učinkovit način preprečevanja noric je cepljenje, za tiste, ki noric še niso preboleli. Asist. dr. Mojca Rožič, dr. med, spec. pediatrije, Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja, UKC Ljubljana, ozavešča: »Norice in s tem tudi zaplete lahko učinkovito preprečujemo s cepljenjem, ki bo sedaj tudi v Sloveniji del rednega cepilnega programa. Cepimo lahko tudi za bolezen dovzetne osebe še znotraj 3 dni po izpostavitvi bolezni.«
Zlasti se cepljenje priporoča za:
- otroke,
- nosečnice (pred začetkom nosečnosti),
- odrasle, ki delajo v zdravstvu ali z otroki.
Poleg cepljenja se tveganje za okužbo zmanjša z izogibanjem stiku z obolelimi osebami. Vendar je to pogosto težko, saj so okuženi kužni že pred pojavom izpuščajev.
Norice so pogosta nalezljiva bolezen, ki lahko povzroči resne zaplete. S cepljenjem lahko učinkovito preprečimo okužbo in zmanjšamo tveganje za težji potek bolezni. Za dodatne informacije o cepljenju se obrnite na izbranega otrokovega pediatra oz. svojega izbranega zdravnika.