Standardi nikakor niso suhoparna pravila, so vrata v prihodnost, gonilo inovacij, varnosti in kakovosti, brez katerih bi svet deloval kaotično. Kadar je izdelek skladen s standardi, vemo, da mu lahko zaupamo, vendar redkokdaj pomislimo, kdo skrbi za to, da standardi nastanejo. Prav o tem bomo govorili na Jesenski šoli standardizacije 2024, ki bo potekala 13. in 14. novembra na Fakulteti za elektrotehniko UL.
Slovenski inštitut za standardizacijo (SIST), ki je nosilec standardizacije v Sloveniji in predstavlja našo državo v evropskih in mednarodnih organizacijah za standardizacijo, bo na dvodnevnem dogodku povezal študente in predstavnike podjetij z izjemnimi uspehi v domačem in svetovnem merilu. Osrednja tema bo kakovost – pojem, ki je neločljivo povezan s standardi, slednji pa z inovacijami in konkurenčnostjo.
Prvi dan bodo strokovnjaki z SIST v obliki delavnic predstavili teoretične temelje standardizacije. Udeleženci bodo izvedeli, kako standardi nastajajo, se uporabljajo v praksi in kakšno vlogo imajo pri razvoju zakonodaje ter dostopnosti do standardiziranih rešitev.
Drugi dan bodo predstavniki vodilnih slovenskih podjetij povezali teorijo s prakso – delili bodo svoje zgodbe o uspehih, ki so jih dosegli s pomočjo standardov. Elaphe, Renishaw Tehnični Inženiring, Petrol, ETI Elektroelement, Ensol 360 in MESI bodo s svojimi inovativnimi pristopi prikazali, kako standardi ne le pomagajo dosegati kakovost, temveč tudi omogočajo konkurenčnost na globalnem trgu.
Izjave iz prve roke govorijo same zase:
Nejc Ludvik, vodja kakovosti in regulative pri MESI d. o. o., poudarja: “Standardi so naša vstopnica na globalni trg – z njimi odpiramo vrata v svet ter izboljšujemo zaupanje bolnikov in zdravstvenih strokovnjakov.”
Jon Fuge, direktor Renishaw Tehnični Inženiring d. o. o., pravi: “Naše podjetje temelji na dobavi natančnih meroslovnih izdelkov proizvajalcem po vsem svetu v zahtevnih industrijah, vključno z letalstvom, polprevodniki in medicinskimi napravami. Naši izdelki igrajo ključno vlogo pri pomoči našim strankam, da proizvajajo komponente, ki so visoko natančne in zanesljive, zato so merilni standardi ključni v naših proizvodnih procesih.”
Ljupka Vrteva, razvojna inženirka pri Petrol d. d., izpostavlja pomen standardov pri svojem vsakodnevnem delu: “Na področju ogrevanja, prezračevanja in hlajenja stavb se redno zanašam na standarde, saj so ključnega pomena za zagotavljanje visokokakovostnih in zanesljivih rešitev. Standardi mi omogočajo, da svoje delo opravljam na najvišji ravni strokovnosti in inovativnosti.”
Sodelovanje na Jesenski šoli standardizacije 2024 ne prinaša le znanja, ampak tudi priložnost za osebni stik s predstavniki podjetij, ki so s pomočjo standardov zgradila izjemne kariere in svetovne blagovne znamke. Dogodek se bo zaključil s kvizom in izborom novih ambasadorjev standardizacije za leto 2025, ki bodo v prihodnje širili zavedanje o pomenu standardov.
Ne zamudite priložnosti, da postanete del te zgodbe o uspehu! Pridružite se nam 13. in 14. novembra na Fakulteti za elektrotehniko in skupaj odkrivajmo moč standardov, ki oblikujejo svet.
SIST omogoča enakopravno vključevanje vseh zainteresiranih v standardizacijske aktivnosti.