WHO zastrašuje: »Je covida konec? Ne, niti približno.«

Glavni mož WHO sporoča, da covida še ni konec
Glavni mož WHO sporoča, da covida še ni konec

Glavni mož Svetovne zdravstvene organizacije WHO Tedros Ahanom Ghebreyesus je na skupščini pojasnil, da covida-19 še ni konec. V nedeljo se je v Ženevi zbralo več kot 194 voditeljev držav in članov WHO po svetu ter sodelovalo pri pripravi na prihodnost. Svetovna zdravstvena skupščina se odvija pod geslom »Zdravje za mir, mir za zdravje«. Potrjen naj bi bil tudi drugi mandat Ghebreyesusa na čelu organizacije, a še pred tem k napovedim glede koronavirusa.

Vpliv koronavirusa na svet in grožnja, ki je ni konec

»Nove ocene Svetovne zdravstvene organizacije kažejo, da celoten smrtni davek, posredno ali neposredno povezan s pandemijo covida-19 med 1. januarjem 2020 in 31. decembrom 2021, znaša približno 14,9 milijona (od 13,3 milijona do 16,6 milijona),« so pri WHO zapisali v sporočilu za javnost. Obenem je WHO potrdil, da je v tem istem obdobju za covidom potrjeno umrlo 5,42 milijona ljudi. Če bi k temu prišteli še to leto, se številka zviša na 6,24 milijona smrti.

Na vprašanje o tem, ali je bitka s covidom končana je odgovoril: »Ali je covida konec? Ne, niti približno ga ni konec. Vem, da to ni sporočilo, ki ga želite slišati in nikakor ni sporočilo, ki ga želim posredovati,« je povedal glavni mož WHO. V nadaljevanju je pojasnil tudi napredek pri cepljenju prebivalstva ter istočasno okaral počasen napredek le tega: »Brez dvoma smo naredili napredek: 60 odstotkov svetovnega prebivalstva je cepljenega, kar pomagata zmanjšati hospitalizacije in smrti, obenem pa zdravstvenim sistemom omogoča spopadanje ter družbam, da se ponovno odprejo. Ampak nikjer ni konec, dokler ne bo povsod konec.«

Povedal je, da je le 57 držav cepilo vsaj 70 odstotkov svojega prebivalstva, med katerimi so vse države z visokimi dohodki. Poudaril je podporo državam, ki tega še niso storile in opomnil, da je treba čimprej doseči 70-odstotno cepljenost splošnega prebivalstva in 100-odstotno cepljenost starejših od 60 let, zdravstvenih delavcev in tistih z osnovnimi boleznimi. K temu pripadajo njegove besede s skupščine: »Pandemija ne bo magično izginila. Lahko pa jo končamo, imamo znanje in orodja. Znanost nam je dala prednost.«

Svetovna znanstvena skupščina zaseda v Ženevi na 75. WHA, kjer je govora o pandemiji in trajnostnem financiranju Svetovne zdravstvene organizacije - WHO
Svetovna znanstvena skupščina zaseda v Ženevi na 75. WHA, kjer je govora o pandemiji in trajnostnem financiranju Svetovne zdravstvene organizacije – WHO

Mednarodni sporazum WHO o trajnostnem financiranju

Največ pozornosti bi moral požeti Mednarodni sporazum, ki ga je omenil že v svojem uvodnem govoru. »Mednarodni sporazum, o katerem se pogajajo države članice, bo zagotovil bistven krovni pravni okvir, v katerem bo pripravljenih deset priporočil na treh ključnih področjih. Prvič, potrebujemo upravljanje, ki je skladno, vključujoče in odgovorno. Drugič, potrebujemo močnejše sisteme in orodja za preprečevanje, zaznavanje in hitro odzivanje na nujne zdravstvene primere. In tretjič, potrebujemo ustrezno in učinkovito financiranje na domači in mednarodni ravni. Da bi podprli te predloge, potrebujemo močno in trajnostno financiranje WHO v sredini globalne arhitekture zdravstvene varnosti.«

Še pred tem se je navezal prav na financiranje in povedal: »Pandemija je pokazala, zakaj svet potrebuje WHO in zakaj svet potrebuje močnejši, okrepljeni in trajnostno financirani WHO. Pozdravljam priporočilo delovne skupine za trajnostno financiranje za povečanje prispevkov na 50 odstotkov osnovnega proračuna v naslednjem desetletju.«

WHA75: Health for Peace, Peace for Health

Žiga Kastelic

Urednik portala Student.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.