Leto je ponovno naokoli in danes, 8. marca, ženske praznujemo svoj dan. Ob tej priložnosti smo pogledali na vidik družbe, v katerem lahko vidimo, da ženske še vedno nismo enake moškim in na tem področju bi lahko še veliko naredili v smeri proti enakosti.
Wage gap, gender pay gap oziroma po slovensko razlika v plači med spoloma je povprečna razlika v plači med moškim in žensko. Gibanje za poenačenje plače med spoloma se odvija že vrsto let, v ZDA pa je od leta 1963 s podpisom Johna F. Kennedyja listine Equal Pay Act nezakonito plačati osebo nasprotnega spola manj za enako delo. A to delodajalcev še zdaleč ne ustavlja, dokaz za to pa je še vedno obstoječ wage gap.
Zakaj pride do razlike v plači?
Wage gap je posledica več faktorjev: od diskriminacije žensk na delovnem mestu, seksizma, predsodkov do zaposlenih mater, starosti, dostopa do izobrazbe, rase in o številu žensk, ki dela v sektorjih, ki so slabše plačani. V ZDA je leta 2018 ženska povprečno zaslužila 18 % manj letne plače kot pa moški za enako delo.
A situacija se zadnja leta izboljšuje – raziskave so pokazale, da se je od leta 1960 do leta 1990 razlika v plači zmanjšala iz 65 % na 30 %. To se je zgodilo predvsem zaradi boljših možnosti za izobrazbo žensk, boljših delovnih pogojev in pravice na delovnem mestu. A če bodo stvari napredovale tako počasi, kot se to dogaja danes, raziskave dokazujejo, da razlika v plači ne bo izenačena do leta 2109, kar je zelo zaskrbljujoče.
Največja razlika med plačama je v industriji, kjer so moški več plačani za opravljanje nevarnejših del, medtem ko ženske opravljajo »lažja« dela. Velike razlike med plačami med moškimi in ženskami so tudi v znanosti, kjer doktorji matematike in informatike zaslužijo 14 000 $ več na leto kot ženske. Razlika v plači v prid ženskam v znanosti pa je na področju kemije, kjer ženske letno zaslužijo približno 5 000 $ več kot njihovi moški kolegi.
Največja razlika v plači je v Južni Koreji, kjer je bila razlika v plači leta 2018 kar 34,1 %, najmanjša razlika v plači leta 2018 pa je bila v Begiji, kjer je bila »le« 3,7 %. Povprečna razlika v plači v svetovnem merilu je bila leta 2018 13,2 %.
Kaj pa v Sloveniji?
Slovenija je glede razlike v plači med moškim in žensko dokaj napredna – leta 2017 je bil povprečni slovenski wage gap namreč 8 %. Pred nami so bili Romunija, ki je bila s 3 % razliko v plači na prvem mestu, ter nato Luxembourg, Italija, Belgija in Poljska.
Čeprav se statistika izboljšuje, je sramotno, da moramo o razliki v plači med spoloma še vedno govoriti leta 2020. Čas je, da se stvari popravijo na bolje. It’s time to close the gap!
Novinar