Vloga žensk v mirovnih operacijah

Close up view through hole of wood wall of beautiful soldier woman with combat suit look to the camera.
Foto: Narongrit Sritana iz iStock

Ministrstvo in policija sta organizirala okroglo mizo, kjer je tekla debata o vlogi žensk v mirovnih operacijah. Ta tema je sploh pomembna v času 21. stoletja, ko so vedno pogostejši oboroženi spopadi, teroristične mreže in druge dejavnosti, ki ogrožajo globalno varnost.

Še ena vseprisotna debata pa se vrti okoli žensk oziroma njihove enakopravnosti z moškimi. Današnja družba želi to doseči na vseh mogočih področjih, zato ni presenetljivo, da ima enake  cilje na področju mirovnih operacij.

Spolno reprezentativna oborožena sila

Trenutno na svetu še nimamo oborožene sile, kjer bi eno polovico predstavljale ženske, drugo pa moški. Kot pravi državna sekretarka, Tina Heferle, »gledano skozi prizmo zgodovine so bile oborožene sile skoraj vedno izključno moška institucija, kljub temu pa so bile ženske, predvsem posredno, skozi celotno zgodovino vključene v oborožene sile in bojevanje

Prav tako je izpostavila, da je »za delo v mednarodnih civilnih misijah usposobljenih 19 policistk, od tega jih je bilo v misije napotenih 11. Vseh policistov in policistk, usposobljenih za delo v mednarodnih civilnih misijah, je 250, od tega jih je bilo 180 napotenih v mednarodne civilne misije.«

Namestnik generalnega direktorja policije mag. Robert Ferenc je nagovoril udeležence posveta. | Avtor Ministrstvo za notranje zadeve
Namestnik generalnega direktorja policije mag. Robert Ferenc je nagovoril udeležence posveta. | Avtor Ministrstvo za notranje zadeve

Sodelovanje policije

Sodelovanje policije v mednarodnih misijah je relativno nov pojav – s tem smo začeli leta 1997, ko je bil v mednarodno svetovalno policijsko misijo MAPE v Albanijo (angleško Multinational Advisory Police Element – MAPE) napoten prvi slovenski policist. Prva policistka je bila za tovrstno delo usposobljena leta 2000 in takrat tudi napotena v misijo Organizacije Združenih narodov (OZN) na Kosovo. Vse skupaj Slovenija trenutno pokriva tri misije Evropske unije (Kosovo, Palestina in Gruzija) ter eno misijo OZN (Kosovo) s svojimi policijskimi eksperti.

Ženska zastopanost še vedno premajhna

Na splošno pa vse več raziskav ugotavlja, da je večja enakopravnost spolov povezana z nižjo stopnjo konfliktov tako med državami kot znotraj njih. »Kljub vse večjemu mednarodnemu priznavanju vloge žensk pri vzpostavljanju in ohranjanju varnosti, pa je njihova zastopanost v mirovnih in varnostnih procesih premajhna. Na ženske in dekleta se ne sme gledati samo kot na žrtve konfliktov. V zgodovini so imele in imajo tudi danes pomembno vlogo pripadnic oboroženih struktur, zagovornic človekovih pravic in aktivnih akterk tako v formalnih kot tudi neformalnih procesih izgradnje miru in obnove,« je dejal namestnik generalnega direktorja policije, mag. Ferenc.

Za naslavljanje težav povezanih s pomanjkanjem enakopravnosti spolov na tem področju je bil ustanovljeno Posvetovalno telo za integracijo načela enakosti spolov leta 2009. Izvajanje aktivnosti na tem področju pa je bilo olajšano z ustanovitvijo Centra za raziskovanje in socialne veščine leta 2014.

Udeleženci posveta v Policijski akademiji v Tacnu | Avtor Ministrstvo za notranje zadeve
Udeleženci posveta v Policijski akademiji v Tacnu | Avtor Ministrstvo za notranje zadeve

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.