Februarja je začel delovati Zakon o zaščiti prijaviteljev oziroma t. i. žvižgačev. Urad Republike Slovenije za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu je na podlagi zakona določil notranjo pot za prijavo kršitev predpisov v zdravstvu in sprejel Pravilnik o zaščiti prijaviteljev.
Zaščita prijaviteljev kršitev zakonsko določena
Zakon o zaščiti prijaviteljev določa načine in postopke za prijavo kršitev predpisov, za katere posamezniki izvejo v delovnem okolju. Poleg tega določa obravnavo in zaščito teh prijaviteljev, ki javno razkrijejo informacije.
Prijavitelji lahko podajo prijavo po zunanji poti pri organih, ki jih zakon določa v 14. členu. Lahko pa kršitve prijavijo po notranji poti. Urad Republike Slovenije za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu je na podlagi zakona določil notranjo pot za prijavo kršitev predpisov v zdravstvu.
Notranja pot za prijavo kršitev predpisov v zdravstvu
Po notranji poti lahko prijavo izvedejo zaposleni in druge osebe v delovnem okolju, kot so pogodbeni partnerji in kandidati v postopkih. Prijavo lahko opravijo na različne načine:
- po elektronski pošti na naslov zaupnik.unkiz@gov.si;
- po telefonu na številko 01 478 6241;
- po navadni pošti, naslovljeni na Urad Republike Slovenije za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, s pripisom »za zaupnika za notranjo prijavo«;
- osebno pri zaupniku po predhodnem dogovoru po telefonu ali e-pošti.
Če zaupnik meni, da notranje prijave ni mogoče učinkovito obravnavati, ali če se prijavitelj zaradi tveganja odloči za zunanjo pot, mu zaupnik nudi pomoč.
Zaščitni ukrepi ob notranji prijavi
Zaščitni ukrepi so skladni z določili Zakona o zaščiti prijaviteljev. Zakon prepoveduje razkritje identitete prijavitelja in zaupnosti. Prijavitelj je izključen odgovornosti.
Pravico ima do sodnega varstva in začasnih odredb v primeru povračilnih ukrepov, poleg tega mu pripada brezplačna pravna pomoč. Prijavitelju pripada nadomestilo v primeru brezposelnosti in psihološka podpora.
Novinar