Včeraj je v Italiji od novega koronavirusa umrlo 627 ljudi, kar pomeni, da jih je skupno umrlo že 3405. Tako je Italija prehitela Kitajsko po številu mrtvih zaradi tega virusa. V Italiji se situacija še kar ne pomirja. Še več, menijo, da sploh še niso na vrhuncu epidemije. V četrtek so zabeležili 5000 novih okuženih.
Kako se Italija spopada z virusom?
V Italiji, sploh severni, naj bi bilo tako stanje tudi zaradi onesnaženega zraka, prenatrpanega prebivalstva in starejšega prebivalstva.
Zdravstveni sistemi naj bi bili na prelomni točki, bolnišnice morajo zaradi pomanjkanja kapacitet bolnike zavračati. Glavna težava Italije je, da so oblasti strog nadzor izvajale prepozno. V četrtek je tamkajšnji premier Giuseppe Conte sporočil, da se bo italijanski strogi nadzor podaljšal. Najprej je bilo rečeno, da bo trajal do 3. aprila, zdaj so ga podaljšali do nadaljnjega. Domovi se smejo zapustiti le za nakupe hrane in zdravil. Policisti so dobili že 43 000 ljudi, ki so kršili strogi nadzor. Umrle prevažajo vojaški tovornjaki do upepelitvenih mest.
Attilio Fontana, regionalni guverner Lombardije, kjer je koronavirus terjal največ žrtev, je pozval državljane, naj ostanejo doma. Če bo šlo tako naprej, situacije ne bodo mogli več obvladovati.
Italijanski premier je voditelje EU pozval, naj odprejo 500 milijard evrov vreden finančni sklad.
Kako je na Kitajskem?
Na Kitajskem do včeraj poznajo 3245 smrti, se pa situacija pomirja. Uradniki kitajske nacionalne zdravstvene komisije so v četrtek sporočili velik mejnik: v državi ni nobenega novega lokalno prenosljivega primera koronavirusa. To je prvič, odkar se je v provinci Hubei začela pandemija. So pa uradniki objavili 34 novih potrjenih primerov, vendar so vsi prišli iz tujine.
Na svetu je bilo 220 000 ljudi okuženih s covid-19. 84 000 jih je ozdravelo, 8 800 pa umrlo. Situacijo lahko v živo spremljaš na alzeera.com.
Ostani doma!
Novinar