Po podatkih Združenih narodov skoraj 3 milijarde ljudi, kar je 37 % svetovnega prebivalstva, še nikoli ni uporabljalo interneta. Kljub temu, da se je številka uporabnikov interneta izjemno povečala med pandemijo novega koronavirusa, tisti iz revnejši regij tega privilegija nimajo.
Mednarodna telekomunikacijska zveza (ITU) pri Združenih narodih ocenjuje, da 96 % od 2,9 milijarde ljudi, ki nimajo dostopa do spleta, živi v državah v razvoju.
Število uporabnikov se je v zadnjem letu izrazito povečalo
Agencija je navedla, da se je število uporabnikov med pandemijo povečalo za kar 800 milijonov, iz 4,1 na 4,9 milijarde uporabnikov. Velik razlog je pandemija, ki je ljudi prisilila, da se šolajo in delajo od doma. Število uporabnikov po vsem svetu se je v prvem letu pandemije povečalo za več kot 10 %, kar je daleč največje letno povečanje v zadnjem desetletju. ITU je navedel, da so na to vplivali ukrepi, kot so zapore, zaprtje šol in potreba po dostopu do storitev, kot je bančništvo na daljavo.
ITU si bo prizadevala zagotoviti, da bodo vzpostavljeni gradniki za povezovanje preostalih 2,9 milijarde. Odločeni smo zagotoviti, da nihče ne bo zaostajal.
generalni sekretar ITU Houlin Zhao
ITU dodaja, da so revščina, nepismenost, omejen dostop do elektrike in pomanjkanje digitalnih spretnosti še naprej izziv za »digitalno izključene«.
Poudariti moramo, da je rast zelo neenakomerna. V najrevnejših državah kar tri četrtine vseh prebivalcev še nikoli ni bilo na spletu. Mlajši ljudje, moški in prebivalci mest pogosteje uporabljajo internet kot starejši odrasli, ženske in prebivalci podeželja. V državah v razvoju je ta razlika še večja.
V Sloveniji razmere dobre
V Sloveniji imamo srečo, da je internet dostopen vsem in (skoraj) povsod. Poleg tega ga imamo tudi zapisanega kot človekovo pravico v naši ustavi. Internet je postal taka osnova, da si je nemogoče predstavljati življenja brez njega. Po podatkih iz leta 2020, 86,6 % vseh Slovencev redno uporablja internet. Koliko časa bi ti zdržal brez njega?
Junior novinar