V teh dneh za dobro vseh državljanov pospešeno dela veliko sektorjev – tudi slovenski znanstveniki. Ti delujejo v okviru univerz, fakultet in inštitutov, ki želijo s svojimi znanji in izkušnjami priskočiti na pomoč pri reševanju epidemije koronavirusa – tako z raziskovalnega kot tudi s popolnoma praktičnega vidika.
Fakulteta za strojništvo UL
Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani je za boj proti koronavirusu objavila nabor svojih predlogov, ki jih redno dopolnjuje. Problematike so se lotili celovito, saj so predlagali različne možnosti na področju zaščite pred okužbami, detekcije okuženih, razvoja medicinskih naprav za bolne in ravnanja s kužnimi odpadki. Osredotočili so se še na splošne ukrepe za preprečitev okužb ter na spremljanje, analizo in napovedovanje okužb. Predlagali so tudi nekatere spremembe in izboljšave v komuniciranju v času epidemije. Vse svoje sodelavce vabijo k sodelovanju pri dopolnjevanju seznama predlogov. Obljubljajo, da se bodo z njimi obrnili na pristojne institucije in se jih potrudili v največji meri realizirati. Več o predlogih FS si lahko prebereš na spletni strani fakultete.
Nacionalni inštitut za biologijo
Ker raziskovalno polje NIB pokriva tudi področji mikrobiologije in virologije, se sodelavci inštituta v tem času aktivno ukvarjajo z raziskovanjem biologije virusov, najbolj poglobljeno pa seveda z virusom SARS-Cov-2. S svojimi dognanji želijo pomagati v boji proti pandemiji in zavarovati naše zdravje in okolje. Zato se v tem času v okviru petih tekočih nacionalnih raziskovalnih programov intenzivno usmerjajo v boljše razumevanje biologije virusa. Preučujejo recimo posredni vpliv pojava virusa v človeški populaciji na naravo in človekovo okolje, testirajo varnost zaščitne opreme in vpliv dezinfekcijskih sredstev na okolje in organizme, raziskujejo CoV genome … Za večji domet znanja pa NIB vabi k sodelovanju tudi drugi slovenske in mednarodne laboratorije. Na svoji spletni strani in Facebooku pa v času epidemije za javnost objavljajo tudi poljudne razlage o virusih ali pa recimo napotke o tem, kako se vedemo po nakupovanju.
Univerza na Primorskem
Ker v Sloveniji še vedno primanjkuje kirurških zaščitnih mask, se je Univerza na Primorskem odločila, da jih kar natisne – s 3D-tiskalnikom. Maske, izdelane v sodelovanju s Tehnološkim parkom Ljubljana, so predali v testiranje Splošni bolnišnici Izola v okviru iniciative Zaščitimo Slovenijo. Namen te iniciative je povezovanje vseh tistih, ki lahko pomagajo s tiskanjem 3D-mask, projekt pa so poimenovali “Maska za prijatelja”. Maske, natisnjene iz kvalitetnih materialov, naj bi zagotavljale 99,99-odstotno učinkovitost, namenjene pa so večkratni uporabi.
Novinar