Alenka Bratušek in Matjaž Han sta kot ministra za infrastrukturo oziroma gospodarstvo, turizem in šport predstavilo Program za večjo letalsko povezljivost v Sloveniji. Določenih je deset prednostnih letalskih linij, ki bodo upravičene do subvencij.
Želja po okrevanju slovenskega letalskega programa
Okrevanje letalskega prometa v Sloveniji je po pandemiji covida-19 zelo slabo. Pri tem sta se združila negativna učinka pandemije in propada letalskega prevoznika Adrie Airways. Zato se je država reševanja lotila s tem programom in preučitvijo možnosti ustanovitve novega slovenskega letalskega prevoznika. »O morebitnem novem letalskem prevozniku bomo govorili, ko bodo narejene poglobljene analize, ki se sedaj pripravljajo,« je dejala ministrica Bratušek.
Vlada si prizadeva krepiti letalsko povezljivost Slovenije. Pripravljen in sprejet je bil Zakon o pomoči za zagotovitev večje letalske povezljivosti. Ta predstavlja pravno podlago za dodelitev državne pomoči letalskim prevoznikom za začetek obratovanja novih letalskih, za prevoz potnikov na javno letališče na ozemlju Republike Slovenije, na katerem se opravlja mednarodni zračni prevoz, ali z njega, do enega kraja pristanka na ozemlju držav v skupnem evropskem zračnem prostoru.
Isti zakon določa sprejem Programa za večjo letalsko povezljivost. V tem bodo določene letalske proge, ki bodo predmet sofinanciranja, poleg tega pa še odstotek sofinanciranja in vrednotenje osnovnih meril za dodelitev pomoči.
Prednosti in priložnosti trgov, ki jih predvideva program
Države in destinacije, ki jih program letalske povezljivosti predvideva, so tako med prednostnimi trgi naše države ali med trgi priložnosti. Gospodarstva Zahodnega Balkana so najbolj relevantna za slovenske izhodne investicije, z vidika blagovne menjave sta za Slovenijo najbolj pomembna trga Nemčija in Avstrija. Med prednostnimi trgi pa so tako za izvoz kot tuje neposredne investicije pomembni še države DACH regije, Francija, Italija in Združene države Amerike, kar pokrivamo z vzpostavitvijo prometnih vozlišč.
»Z novimi letalskimi linijami odlično pokrijemo tudi države Beneluxa in Nordijske države. Verjamem, da bo pomoč za zagotovitev letalske povezljivosti Slovenije pozitivno vplivala na nadaljnje pozicioniranje Slovenije na omenjene evropske in globalne trge. Dolgoročno gledano pa bomo za dobro našega gospodarstva morali sprejeti sistemske ukrepe, da se bo naša letalska povezljivost stabiliziral«, je še dejal minister Han.
Kam bo Slovenija širila letalske povezave?
Katera letališča so na prednostnem seznamu?
- Dunaj
- Bruslelj
- Kopenhagen
- Atene
- Helsinki
- Madrid
- Amsterdam
- Praga
- Berlin
- Skopje
Na dopolnilnem seznamu je še 7 prog:
- Rim
- Stockholm
- Oslo
- Barcelona
- Lizbona
- Priština
- Pariz
Urednik portala Student.si