Kaj praviš, ali potrebuje mladoletniški kazenskopravni sistem v Sloveniji izboljšavo? Prav o tem so govorili na Ministrstvu za pravosodje. V tem tednu je potekal sestanek svetovalne skupine v okviru projekta Izboljšanje mladoletniškega kazenskopravnega sistema in okrepitev izobraževanja ter usposabljanja zaporskega osebja.
Sestanek o izboljšanju mladostniškega kazensko-pravnega sistema
»Verjamem, da se vsi zavedamo, da mladoletniki potrebujejo celosten pristop in celostno obravnavo, ki zna in zmore zaznati in seveda tudi nasloviti težave mladoletnikov, njihove potrebe, jim nuditi celovito pomoč in podporo. Država mora zagotoviti celovit, notranje povezan, dobro delujoč sistem, v katerem bodo dobro usposobljeni strokovnjaki z različnih področij v vsakem konkretnem primeru s skupnim sodelovanjem pravočasno zagotovili vso potrebno pomoč in podporo mladoletnikom,« je povedala ministrica za pravosodje dr. Dominika Švarc Pipan.
V okviru projekta Izboljšanje mladoletniškega kazenskopravnega sistema in okrepitev izobraževanja ter usposabljanja zaporskega osebja poteka temeljita analiza stanja na področju obravnave mladoletnih storilcev kaznivih dejanj. Ta bo obenem tudi izhodišče za prihodnje izboljšave tega področja. Predstavljene so bile ugotovitve strokovnjakov. Ti so analizirali zakonodajo, pregledali teoretična dognanja, opravili razgovore z ljudmi iz prakse in pregledali več kot 300 tožilskih in sodnih spisov. Pripravlja se tudi primerjalna analiza, za katero ministrstvo želi, da ponudi primere dobrih praks, ki so se uspešno uveljavile v drugih evropskih državah.
Ministrstvo za pravosodje je ob tem zapisalo: »Na ministrstvu se zavedamo, kako zelo pomembno je zagotoviti hiter potek samega kazenskega postopka, čim bolj zgodnjo ugotovitev vseh okoliščin glede mladoletnika po zaznavi kaznivega dejanja in čim prejšnje nudenje potrebne pomoči. To je mogoče le s celostnim pristopom in celostno obravnavo, ki naslavlja težave mladoletnikov, njihove potrebe in se nanje tudi ustrezno odzvati.«
Izboljšava je možna le s skupnimi močmi in sodelovanjem
Na sestanku so se predstavili predstavniki sodišča, državnega tožilstva, Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport in Ministrstva za zdravje. Vsi so se strinjali, da je izjemnega pomena medsebojno sodelovanje na vseh ravneh. Na politični, strokovni in normativni ravni. Le s skupnimi močmi je možno nasloviti vse izzive v obravnavi mladoletnikov – na način, da bo kazenski postopek hiter in dejansko usmerjen v zagotavljanje mladoletnikove največje koristi.
Urednik portala Student.si