Vsi ljubitelji urbanega raziskovanja, odkrivanja manj znanih destinacij, srhljivega in morda celo paranormalnega, posluh! Tokrat vas bomo virtualno popeljali v Bolgarijo. Čeprav je Bolgarija država, o kateri zadnje čase slišimo vse bolj pozitivne stvari in jo odkriva vse več turistov, ne smemo pozabiti, da so bolj odročni deli države še vedno ostali v primežu preteklosti.
Bolgarija je tako država čudovite naravne lepote, hkrati pa ostaja in postaja vse bolj prežeta s številnimi »mesti duhov«. To so večinoma podeželski kraji, ki so jih prebivalci zapustili v času, ko je Bolgarija prehajala iz bolečega jarma socializma in si do danes niso opomogli. Nekateri so ostali popolnoma prazni in težko dostopni. Kraj, ki si ga bomo ogledali danes je potonil tako globoko, da sploh nima več imena, nahaja pa se 800 metrov nad morjem, skrit med bolgarskim hribovjem v provinci Gabrovo.
Nedotaknjena odročna vas
Vas brez imena sestoji iz okoli 15 hiš, ki so zgnetene v dveh skupinah, oddaljenih približno 100 metrov. Da je bila vas precej izolirana še v svojih najboljših časih, priča tudi dejstvo, da je večina vaščanov ob izselitvi v hišah pustila ogromno svojega imetja. Vas je namreč izjemno težko dostopna, danes jo lahko obiščete zgolj peš. Do najbližje sosednje vasi je 40 minut hoda. Ob raziskovanju hiš boste naleteli na nekaj zaklenjenih ključavnic, večina hiš pa je odprtih in na voljo vsem radovednim očem. Zdi se, kot da je večina odhajajočih vaščanov vedela, da vas zapuščajo za vedno.
Ker je vas tako zelo odročna, tudi ni preveč privlačna za razne roparje in vandale. Prav zato jo morda še bolj srhljivo dela dejstvo, da na hišah ni grafitov ter da so ostale skoraj popolnoma enako opremljene kot ob odhodu prebivalcev. V nekaterih hišah poleg originalnega pohištva lahko najdete še nedotaknjene televizorje, ki nekoliko spominjajo na srce parajoče prizore Pripjata.
Kam so izginili prebivalci?
Ko je bolgarski komunizem leta 1989 padel, je prišlo do množičnega izseljevanja, saj so se številni državljani zaradi dela preselili v mesta. Več kot milijon Bolgarov se je v prvih nekaj letih po prehodu v kapitalizem izselilo in za seboj pustilo zapuščena gorska naselja in propadajoče politične spomenike.
Ko se približamo mešanici lesenih ter kamnitih hiš, nam gotovo najprej v oči padejo neštete osmrtnice, ki so nalepljene na vrata in stene. Ustvarjajo občutek, da je skupaj z vasjo umrlo njeno celotno prebivalstvo. Nekaj hiš v vasi je že podleglo naravi, številne zgradbe pa se vse pogosteje uporabljajo kot skladišča.
Morda ste se na tem mestu vprašali, zakaj v času, ko je vse bolj privlačno biti lastnik nepremičnine, teh hiš nihče ne kupi in obnovi. Problem je, da so te zgradbe izjemno stare in zgrajene v tradicionalnem stilu bolgarskega podeželja. Gre za hiše z enostavnim lesenim okvirjem, preprosto streho in majhnim centralnim ognjiščem, ki gotovo niso kos potrebam in željam današnjega nepremičninskega trga. Žal je na svetu vse več vasi, ki ravno zaradi krutega nepremičninskega trga izgubljajo še zadnje prebivalce.
Neverjetno število podobnih vasi
Zadnji podatki bolgarskega statističnega urada kažejo, da je v državi kar 167 vasi, ki nimajo niti enega prebivalca. Severozahodna regija Bolgarije, okoli mesta Vidin, se uvršča med najrevnejše regije EU. Je tudi območje z največjo depopulacijo in najbolj nehvaležnimi trendi rodnosti, umrljivosti in staranja. Aleksandra Ravnačka, docentka na Nacionalnem inštitutu za geofiziko, geodezijo in geografijo pri Bolgarski akademiji znanosti, poudarja, da se teritorialni obseg tega procesa širi in seli tudi v druge dele države.
Glede na število popolnoma zapuščenih vasi, nas ne preseneča tudi dejstvo, da je v Bolgariji tudi več kot 1600 vasi, ki imajo manj kot 50 prebivalcev. V teh, bolj ali manj zapuščenih vaseh, so edini sledovi življenja preostali upokojenci, ki se vse bolj borijo s svojo starostjo in propadajočo infrastrukturo okoli njih.
Novinar