Opravljanje je ena izmed najbolj razširjenih aktivnosti, ki se pojavlja v različnih oblikah in situacijah. Čeprav se nam pogosto zdi neškodljiva aktivnost, ima lahko resne posledice za posameznika, ki je tarča govoric. Si vedel, da opravljanje lahko celo ustvarja družbeno hierarhijo?
Zakaj opravljamo?
Po mnenju antropologov je opravljanje izmenjava informacij o ugledu drugih članov skupnosti, a je manj jasno, kaj je zares namen govoric. Opravljanje naj bi pomagalo uveljaviti družbene norme, ali pa naj bi pripomoglo h krepitvi socialnih vezi med ljudmi, ki opravljajo. Obstaja pa še ena teorija, ki zagovarja, da obstaja povezava med opravljanjem in prejemanjem dodatnih sredstev.
Vpliv govoric na dodelitev sredstev
Ljudje ne govorijo o naključnih stvareh, zato opravljajo, da lahko med seboj tekmujejo za najrazličnejša sredstva. Pozitivne in negativne govorice namreč vplivajo na to, ali smo nekomu pripravljeni izplačati povišico ali celo dediščino. Tako so govorice, da oseba dobro dela pod pritiskom, povečale možnosti za dodelitev ugodnosti na delovnem mestu, v primerjavi z govoricami o družinskih odnosih.
Vpliv govoric v različnih kulturah
Kljub različnim kulturnim vzorcem obstaja univerzalna psihologija pri tem, kako ljudje podeljujejo ugodnosti na delovnem mestu. Raziskave so namreč pokazale, da imajo govorice v vseh kulturnih okoljih vpliv na to, ali bodo osebe dobile določene ugodnosti. Tako govorice vplivajo na prejemanje ugodnosti na delovnem mestu v ZDA, Indiji in celo v Afriki.
Junior novinar