Nova sprememba pri obračunu omrežnine – kaj vse se spreminja?

Detail of electricity bills with light bulb and coins
Photo by michelangeloop on iStock

Po več burnih odzivih javnosti, parlamenta in vlade na nov sistem obračuna omrežnine, ki velja od 1. oktobra 2024, so pri Agenciji za energijo pripravili že tretjo spremembo pravil. Ta prinaša pomembne olajšave za vse odjemalce električne energije.

Lanski obračun omrežnine je sprožil val nezadovoljstva zaradi občutnih razlik v tarifah in povečanja stroškov predvsem za uporabnike obnovljivih virov energije, toplotnih črpalk in električnih avtomobilov. Po ostrih zahtevah poslancev in vlade je agencija sistem postopoma prilagodila.

Ključne spremembe: manjše minimalne moči in konec zaračunavanja presežkov

Kot poroča Žurnal, so z agencije sporočili, da so že uvedli enoletno prehodno obdobje tudi za poslovne odjemalce ter znižali minimalne obračunske moči. Zdaj pa je agencija sprejela še odločitev, da se presežne moči ne bodo več obračunavale pod pogojem, da uporabnik ne spremeni svoje dogovorjene moči.

»Če dogovorjene moči ne boste spremenili, vam presežnih moči ne bodo zaračunali,« so pojasnili na Agenciji za energijo in dodali, da bo to veljalo tudi po izteku prehodnega obdobja 30. septembra 2026. Podatki kažejo, da večjih prekoračitev v visoki sezoni ni bilo, kar dodatno potrjuje, da »dogovorjena obračunska moč v glavnem dovolj dobro odraža potrebe po zmogljivosti omrežja,« so pojasnili.

Tisti, ki pa se bodo odločili za spremembo svoje moči, bodo še naprej plačevali presežke. »Ohranitev obračunavanja presežne moči za tiste uporabnike, ki jo bodo spreminjali, je ključna z vidika spodbujanja učinkovite uporabe omrežja in preprečevanja prenašanja stroškov na ostale odjemalce,« opozarjajo na agenciji.

Close Up Of Woman Opening Euro Energy Bill During Cost Of Living Crisis
Foto: monkeybusinessimages iz iStock

Možne prihodnje spremembe: manj blokov in nižje tarife

Agencija razmišlja tudi o drugih prilagoditvah. Med njimi je možnost znižanja tarif najdražjega časovnega bloka v višji sezoni, kar bi lahko začelo veljati že novembra letos ali pa januarja 2026. »Izračuni in analize so pokazali, da je smiselno pripraviti spremembo časovnih blokov,« pravijo na agenciji, kar pomeni prehod iz petih na štiri bloke letno in poenostavitev v dela prostih dnevih. Časovni bloki so ob prenovi tarifnega sistema povzročili veliko zgražanja, saj so bili ljudje zelo zmedeni glede tega, kdaj se jim sploh splača kuhati in prati. Poenostavitev sistema bi bila tako, v očeh mnogih, dobrodošla sprememba.

Obenem proučujejo tudi spremembo sistema določanja dogovorjenih moči. Ena možnost predvideva več vplivnih konic, druga pa določitev moči na podlagi doseženih vrednosti v krajših obračunskih obdobjih, npr. mesečno. Odločitev o teh spremembah še ni sprejeta.

a white electric cap, a light bulb and euro banknotes on an electric bill. Increase in the cost of electricity for residential customers and business users. Payment of electricity bills. Increasing the concept of electricity prices.
Foto: Renata Hamuda iz iStock

Sončne elektrarne in zelene tehnologije: brez posebne obravnave

Čeprav je bil eden od glavnih očitkov, da novi sistem kaznuje uporabnike sončnih elektrarn in drugih zelenih rešitev, agencija pri tem vztraja.

»Posebna obravnava bi pomenila neenakopravno obravnavo odjemalcev,« so jasni. Po njihovem mnenju vsi uporabniki, tudi lastniki sončnih elektrarn, obremenjujejo omrežje in zato ni mogoče, da bi bili oproščeni plačevanja dela stroškov. »Omrežnina ni socialni korektiv,« so poudarili že januarja.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.