Ko se stvari poležejo: Kaj vemo o požaru v dijaškem domu?

Firefighter Concept. Fireman using water and extinguisher to fighting with fire flame. firefighters fighting a fire with a hose and water during a firefighting training exercise
Foto: kckate16 iz iStock

V četrtek 30. januarja je v Dijaškem domu Ivana Cankarja na Poljanski cesti v Ljubljani izbruhnil požar, ki se je hitro razširil po stavbi. Gasilci so požar pogasili v približno eni uri in evakuirali vseh 363 prebivalcev doma. Poškodovanih je bilo 11 dijakov, od tega trije huje; eden je v kritičnem stanju.

Dijakinje pohvalile odziv reševalcev

»Sredi noči sem se zbudila, ker je nekaj smrdelo. Odprla sem okno in ker ni bilo nič boljše, sem odprla še vrata na hodnik. Tam pa je bilo že vse v dimu. Zbudila sem sostanovalki in takoj smo stekle do varnostnika, ki je začel z gašenjem in evakuiranjem dijakov.« Tako dogodek za 24 ur opisuje dijakinja, ki je bila ena izmed prvih, ki so zaznali požar v dijaškem domu Ivana Cankarja.

Še posebej pa poudarja, da so se tako reševalne službe kot osebje doma odzvali več kot pozitivno: »Res je, da izkušnja ni bila prijetna, vendar mislim, da so gasilci, reševalci in policisti s svojo organiziranostjo zelo hitro obvladali situacijo, vse osebje pa se je maksimalno potrudilo in nam bilo v pomoč. Kdor se je v tej situaciji počutil zapostavljen in nepreskrbljen, očitno ni mislil na tiste, ki so bili pomoči res potrebni. Zato marsikateri negativni komentarji niso povsem na mestu.« Dijakinja se je s temi besedami nanašala na negativne komentarje nekaterih staršev, ki so izrazili mnenje, da njihovi otroci ne bi smeli biti tako dolgo na mrazu.

Požar je izbruhnil na evakuacijski poti

Po besedah ravnatelja doma, Šemsa Mujanovića, je požar izbruhnil na hodniku, na evakuacijski poti proti stopnicam. »Vsak vzgojitelj je peljal dijake po poti, kjer mora iti, in seveda so seznanjeni tudi z zbirnim mestom. Ampak v tem primeru je bila težava, da se je požar zgodil prav na poti. Dijaki torej niso mogli iti po evakuacijski poti, ker je bil tam požar,« je pojasnil Mujanović. Zaradi tega so nekateri dijaki skočili skozi okna, da bi se rešili pred ognjem, kar je povzročilo hujše poškodbe.

Ravnatelj je tudi potrdil, da stavba nima požarnega alarma, saj zakonodaja tega ne zahteva. »Imamo vso ostalo protipožarno zaščito,« je dejal Mujanović. Poleg tega dom nima požarnih stopnic, kar je dodatno otežilo evakuacijo, saj je edina uradna pot iz objekta vodila skozi hodnik, kjer je požar izbruhnil.

Potrebna bo sprememba zakonodaje

Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je obiskal prizorišče požara in poudaril, da v Sloveniji 17 dijaških domov nima alarmov in javljalnikov ter deluje v skladu z veljavno zakonodajo. »Zagotovo bomo sprožili postopek za spremembo zakonodaje, da bi v objekte, kjer so nameščeni dijaki in ki obratujejo 24 ur, namestili vso tehnično opremo, ki je po sedanji zakonodaji ni treba imeti,« je napovedal minister. Ob tem pa skrbi dejstvo, da po nekaterih podatkih kar 17 od 34 dijaških domov po Sloveniji nima požarnega alarma.

Minister je ob tem med ukrepi, ki bi izboljšali varnost v vseh dijaških domovih in so izvedljivi takoj, naštel takojšnje usposabljanje oseb za takšne situacije, požarne oziroma evakuacijske vaje, tam, kjer je mogoče, pa tudi čimprejšnjo namestitev enostavnih tehničnih sredstev, denimo javljalnikov požara. Omenil je tudi možnost namestitve videonadzora, da ima varnostnik v nočnih urah pregled nad dogajanjem na hodnikih.

Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami bo v Dijaškem domu Ivana Cankarja v Ljubljani opravil izredni inšpekcijski nadzor. Dodali so, da so dom nazadnje pregledali leta 2015 in ugotovili nekatere nepravilnosti, ki so jih nato v domu odpravili v odrejenem roku, so sporočili z inšpektorata.

Požarni alarm
Foto: BrianAJackson iz iStock

Preiskava še poteka

Preiskava vzroka požara še poteka. Kriminalisti preiskujejo sum storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti. Policija je zaključila ogled kraja dogodka in nadaljuje z zbiranjem obvestil. Na PU Ljubljana so sporočili, da preiskujejo sum storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti.

»Aktivnosti policije so sedaj še usmerjene v zbiranje obvestil in preverjanje vseh okoliščin, v teku pa so tudi kriminalistično forenzične preiskave zavarovanih sledi požara. Dejstvo je, da požar uniči večino sledov, zato je preiskava tovrstnih kaznivih dejanj zahtevna in lahko traja dalj časa,« so povedali na PU Ljubljana.

Dijaki se bodo v dom lahko vrnili že v nedeljo

Dijaki se bodo lahko začeli vračati v dijaški dom v nedeljo po 16. uri, vendar tisti, ki prebivajo v prvem nadstropju, kjer je prišlo do požara, še ne bodo mogli nazaj v svoje sobe, je pojasnil ravnatelj Šemso Mujanović.

Več kot 40 dijakom, ki se v nedeljo še ne bodo mogli vrniti v svoje sobe, so znotraj doma zagotovili nadomestno bivanje. Nekateri bodo začasno nastanjeni na drugi strani prizadetega objekta, drugi pa v sosednjem objektu C. Po besedah ravnatelja trenutno za bivanje ni ustreznih 20 sob. Koliko dijakov se bo dejansko vrnilo v dom v nedeljo zvečer, je težko oceniti. »Nekateri dijaki si strašno želijo priti nazaj, nekatere pa je seveda strah,« je pojasnil.

V nedeljo zvečer bo dijakom na voljo psihosocialna pomoč, ki jo bodo organizirali s podporo ljubljanske civilne zaščite in Rdečega križa. Poleg tega bodo pomoč nudili tudi matični vzgojitelji in svetovalna služba doma.

Požar je povzročil obsežno škodo na objektu, kar bo zahtevalo obsežna sanacijska dela. Dogodek je sprožil razprave o varnostnih standardih v dijaških domovih in potrebi po posodobitvi zakonodaje glede požarne varnosti, saj so pomanjkljivosti pri evakuacijskih možnostih in odsotnost požarnih alarmov pokazale resne varnostne vrzeli. Dijaki in starši zdaj pričakujejo odgovore o tem, kako bo država zagotovila varnejše pogoje za bivanje v dijaških domovih.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.