Čeprav je novo leto po gregorijanskem koledarju 1. januarja eden najbolj razširjenih praznikov na svetu, ga mnogi narodi in kulture praznujejo na drugačne datume, skladno s svojimi koledarji in tradicijami. Poglejmo si nekaj primerov:
Kitajsko novo leto
Kitajsko novo leto, znano tudi kot praznik pomladi, se praznuje med 21. januarjem in 20. februarjem, odvisno od luninega koledarja. To je eden najpomembnejših praznikov na Kitajskem, ki traja 15 dni in vključuje številne tradicionalne obrede, družinska srečanja ter ognjemete.
Islamsko novo leto
Islamsko novo leto, imenovano tudi Hidžretsko novo leto, prav tako temelji na lunarnem koledarju. Začne se 1. dan meseca Muharram, kar pomeni, da njegov datum vsako leto pade na drugačen dan glede na gregorijanski koledar. Islamski koledar ima 354 ali 355 dni, zato je novo leto običajno približno 10 dni prej kot prejšnje leto.
Judovsko novo leto
Judovsko novo leto, imenovano Roš Hašana, je verski praznik, ki se praznuje zgodaj jeseni, običajno septembra ali oktobra. Datum temelji na hebrejskem lunarnem koledarju. Praznik traja dva dneva in je čas za introspekcijo, molitev in praznovanja.
Perzijsko novo leto (Nowruz)
Nowruz je praznik, ki označuje začetek perzijskega novega leta in pomladnega enakonočja. Običajno pade na 20. ali 21. marec. Gre za praznik, ki se praznuje v Iranu, Afganistanu, srednjeazijskih državah in pri drugih narodih s perzijskim vplivom. Praznovanja vključujejo bogato simboliko, hrano in čiščenje domov.
Hindujski novi leti
Hindujci praznujejo novo leto ob različnih časih, odvisno od regije in lokalnega koledarja. Nekatere skupnosti praznujejo Diwali kot začetek novega leta (oktober/november), medtem ko druge sledijo različnim lunarnim ali solarnim koledarjem in praznujejo spomladi ali poleti.
Etiopsko novo leto (Enkutatash)
Etiopija praznuje novo leto 11. ali 12. septembra, odvisno od prestopnega leta. Etiopski koledar ima 13 mesecev, kar pomeni, da se njihovo leto ne ujema z gregorijanskim.
Tajsko novo leto (Songkran)
Na Tajskem praznujejo Songkran, praznik novega leta, med 13. in 15. aprilom. Gre za vodni festival, kjer ljudje drug drugega polivajo z vodo, kar simbolizira očiščenje in nov začetek.
Raznolikost praznovanj po svetu
Ta primerjava kaže, kako raznoliki so načini praznovanja novega leta po svetu. Različni narodi sledijo svojim kulturnim in verskim tradicijam, ki odražajo globoko zakoreninjene zgodovinske običaje. Čeprav se datumi razlikujejo, pa je osnovno sporočilo povsod enako – praznovanje novega začetka in upanja v prihodnost.
Junior novinar