Kadar občani potrebujemo pomoč policije, lahko pokličemo na interventno številko policije 113. Interventni klic na številko 113 sprejme in evidentira policist operativno-komunikacijskega centra (OKC), ki deluje znotraj vsake policijske uprave.
Operativno-komunikacijski centri v Sloveniji
V Sloveniji je takšnih centrov osem, kjer policisti 24 ur na dan odgovarjajo na telefonsko številko 113. Ti centri so v Celju, Kopru, Kranju, Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Novi Gorici in Novem mestu. Največji je v Ljubljani, ki pokriva največji del Slovenije in odgovori na skoraj tretjino vseh klicev na 113.
Pristojni operativno-komunikacijski center je obveščen tudi, ko občan pokliče pomoč policije na telefonsko številko najbližje policijske postaje ali se osebno oglasi v policijski enoti ali pa poišče neposredno pomoč policistov na kraju dogodka ali dejanja. Policist, ki sprejme obvestilo o interventnem dogodku, mora od prijavitelja zahtevati čim bolj natančne podatke, na podlagi katerih lahko določi stopnjo prioritete in organizacijo intervencije.
Kdaj poklicati 113?
Na številko 113 pokliči, če:
- si udeleženec ali priča v prometni nesreči,
- si žrtev ali očividec kriminalnega dejanja,
- misliš, da je moten tvoj mir,
- meniš, da lahko policija na drug način poskrbi za tvojo varnost.
Pri telefonskem klicu na številko policije 113 moraš povedati:
- KAJ se je zgodilo (npr. prometna nesreča, kaznivo dejanje, pretep…),
- KJE se je dogodek zgodil (npr. kraj, vrsta ceste (npr. avtocesta), smer vožnje, bližina vidnejših objektov),
- KDAJ se je zgodilo (ali si na dogodek naletel ali si udeleženec dogodka),
- ali je kdo poškodovan, število udeležencev (vozil, oseb) in
- druge podatke, ki bi pripomogli k varnosti prijavitelja in drugih občanov.
Kdor kliče policijo na številko 113, mora kar najbolje opisati dogodek. Povedati mora kakšne posledice ima dogodek za ljudi, točen čas in kraj dogodka, kakšne so možnosti dostopa do kraja intervencije, kaj je razlog kršitve, število navzočih občanov in na koncu tudi svoje osebne podatke.
Po sprejemu klica na interventno številko policije 113 policist določi prioriteto dogodka. V primeru zasedenosti policistov dogodke razdeli na tiste, ki zahtevajo takojšnji odhod na kraj dogodka, in na tiste, ki lahko počakajo na prostega policista.
Pravica do osebnega dostojanstva in varnosti je ena od temeljnih ustavnih pravic človeka. Policisti morajo zato ukrepati vsakič, ko gre za varovanje življenja, osebne varnosti in premoženja ljudi ter vzdrževanje javnega reda.
Če si udeleženec ali priča v prometni nesreči, če si žrtev ali očividec kriminalnega dejanja, če misliš, da je moten tvoj mir, ali če meniš, da lahko policija na drug način poskrbi za tvojo varnost, potem kliči 113!
Nekaj podatkov za leto 2022
V letu 2022 je bilo zabeleženih 509.564 klicev na interventno številko 113. Interventnih dogodkov, torej takšnih, ki zahtevajo prihod policije na kraj dogodka, je bilo 203.205. od tega nujnih interventnih dogodkov 5.347 ali 2,6 % vseh interventnih dogodkov.
Dogodek spada med nujne interventne dogodke, ko:
- je neposredno ogroženo življenje,
- se uporablja nasilje oz. gre za resno grožnjo,
- je napaden policist oz. potrebuje pomoč,
- so naznanjena pripravljalna dejanja za izvršitev kaznivega dejanja oz. se kaznivo dejanje že izvršuje,
- se je zgodila prometna nesreča s hudimi telesnimi poškodbami ali prometna nesreča, ki ogroža varnost drugih udeležencev.
Junior novinar