Razprava o Evropski kartici za invalide in prenovljeni evropski parkirni kartici je očitno obrodila sadove tudi pri nas. Predlogu je podporo izrazil tudi Minister Luka Mesec in poudaril praktičen vpliv, ki ga ima pobuda za invalide v Evropi. Kaj prinašata obe kartici?
Evropska kartica za invalide bo olajšala življenje invalidom
Evropska kartica za invalide in parkirna kartica za invalide bo omogočala lažje potovanje po EU in dostop do številnih storitev ter prednostnega obravnavanja na enakopravni osnovi za invalide. Vse to naj bi olajšalo življenje invalidom in jim omogočila, da bolj neovirano uživajo vse prednosti potovanja in storitev po Evropi.
Kartica bo služila kot dokazilo o statusu invalida in bo tako veljavna v vseh državah članicah EU. Pri tem ne bo posegala v proces podeljevanja statusa invalida v posameznih državah članicah. Imetnikom pa bo seveda omogočila enak dostop do posebnih ugodnosti in prednostne obravnave, ne glede na državo, v kateri se nahajajo.
Parkirna kartica za invalide, veljavna v članicah Evropske unije
Drugi del direktive pa se nanaša na posodobitev Evropske parkirne kartice za invalide, ki je v obstoju v nekaterih članicah. Omogočila bo uporabo parkirnih mest in objektov, rezerviranih za invalide, v vseh državah EU.
Predlog tudi določa natančna pravila za obe kartici, vključno z obliko kartice, postopkom za dogovor o digitalni različici, pogoji ter pravili in postopki za izdajo ali odvzem kartic.
Spomnimo, da v Sloveniji že imamo Evropsko kartico za invalide, saj je Slovenija sodelovala v pilotnem projektu skupaj z osmimi državami članicami.
Urednik portala Student.si