Bodeča neža je »nagrada«, s katero vsakoletno kolektiv festivala Rdeče zore in spletni portal spol.si okronata najbolj problematično seksistično izjavo, ki vključuje sovražni ali nestrpni govor do različnih spolov in napadanje ali poniževanje spolnih identitet. Njena letošnja prejemnica je Simona Pajk, ravnateljica waldorfske šole v Ljubljani.
Svojo izjavo je septembra podala na Radiu Prvi v oddaji Obleka naredi učenca?, ko je razlagala oblačilni kodeks šole: »Na naši šoli so prepovedani barvanje las, lakiranje nohtov in drugo lepotičenje. Prepovedana so minikrila in majice s tankimi, špageti naramnicami. In mi to tudi utemeljimo dekletom. Namreč, fantom se je v teh pubertetniških letih že tako težko zbrati, utopljeni so v hormonih, in če potem poleg šestnajst, sedemnajst let starega fanta sedi dekle, ki je poleg tega, da je lepo, še strašno pomanjkljivo oblečeno, se fant res ne more koncentrirati na pouk. In to dekleta lepo sprejmejo in razumejo.«
S svojimi besedami je gospa izrazila celo vrsto nazadnjaških pogledov. Lahko bi začeli z »ženska je kriva« miselnostjo, ki učenkam sporoča, da se bo glede na njihovo izbiro oblačila in stopnjo pokritosti, moški primerno neprimerno vedel. Waldorfske učence podcenjuje in jih spira vsakršne družbene odgovornosti, saj so nebogljeno ujeti v kremplje hormonov.
Ravnateljica Waldorfske šole z bodečo nežo 2023
Jaka Klun je v utemeljitvi za podelitev izpostavil tudi problem omejevanja izražanja osebne identitete preko vzpostavljanja pravil oblačenja: »Nekoliko provokativno me /…/ zanima, kako bi se naključna_i pedagoška_i delavka_ec, ki deli mnenje omenjene ravnateljice, odzval_a, ko bi se pouka udeležila učenka v burki ali pa učenec, ki mu je bil ob rojstvu pripisan moški spol, v tipično ženskih oblačilih. Po svoje je zanimivo, da se teme, ki obravnavajo ustreznost oblačilnega koda, konsistentno odpirajo ravno znotraj šol, ki so v svojem temelju prostor izražanja in soočanja z različnostjo vseh, ki jo obiskujejo, naj bo to različnost v materialnem položaju učencev, narodnostni pripadnosti, verskem prepričanju, spolni identiteti ali kateri drugi lastnosti. Ravno z izbiro oblačila lahko te identitete postanejo vidne navzven.«
Za letošnjo bodečo nežo so se potegovali tudi nekateri drugi javni obrazi: Robert Roškar, Jonas Žnidaršič, Lojze Peterle, Damjana Bakarič, Nataša Pirc Musar, Jože Dežman, Urška Klakočar Zupančič, Stanislav Zore, Janez Turinek, Dejan Kresnik, Igor Pirkovič, Alojz Kovšca, Zmago Jelinčič in Pavel Rupar. Izjave ostalih nominirancev si lahko prebereš na spletni strani nagrade bodeča neža.
Novinar