Nov seznam držav, pri katerih obstaja visoko in povečano tveganje za pojav pranja denarja ali financiranja terorizma, je objavljen. Seznam takih držav objavlja Urad RS za preprečevanje pranja denarja.
Katere države se znajdejo na tem seznamu?
Države, ki imajo po podatkih mednarodnih organizacij pomanjkljivo zakonodajo ali je ne izvajajo v celoti oziroma se države povezuje z drugimi tveganji, ki lahko vplivajo na uspešnost boja zoper pranje denarja in financiranje terorizma, in sicer:
države s strateškimi pomanjkljivosti na področja preprečevanja pranja denarja ali financiranja terorizma,
države, ki imajo pomanjkljivo zakonodajo na področju obdavčenja,
države, ki so znane po proizvodnji mamil,
države s sedežem/prebivališčem oseb, zoper katere so uvedeni omejevalni ukrepi povezani s pranjem denarja, financiranjem terorizma in terorizmom.
Zakaj naj bo Sloveniji mar za te države?
Poslovanje z osebami, razmerji, transakcijami in premoženjem povezanim s temi državami predstavlja večjo verjetnost za pojav pranja denarja in financiranja terorizma oziroma v zvezi z njimi obstaja povečano tveganje za zlorabo finančnega in nefinančnega sektorja Slovenije za pranje denarja in financiranje terorizma. Že nič koliko zgodb smo slišali že samo o spletnih prevarah in nigerijskih princih. Pazi se!
Spremembe na seznamih držav z visokim tveganjem
Na seznam delegirane uredbe EU so dodani Demokratična republika Kongo, Gibraltar, Mozambik, Tanzanija in Združeni arabski emirati ter umaknjeni Nikaragva, Pakistan in Zimbabve.
Nikaragva in Zimbabve sta s tem v celoti umaknjena iz skupnega seznama tveganih držav.
Na seznam Projektne skupine za finančno ukrepanje (angleško Financial Action Task Force – FATF) sta dodani Južna Afrika in Nigerija ter umaknjena Maroko in Kambodža. Južna Afrika je na skupnem seznamu tveganih držav nova.
Seznam se pripravlja na podlagi podatkov Projektne skupine za finančno ukrepanje (Financial Action Task Force, FATF) in njegovih regionalnih teles, med katere spada tudi Odbor strokovnjakov Sveta Evrope za ocenjevanje ukrepov odkrivanja in preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma (MONEYVAL), ki deluje kot samostojno »FATF style« regionalno telo.
Albanija
Barbados
Burkina Faso
Demokratična ljudska republika Koreja
Demokratična republika Kongo
Filipini
Gibraltar
Haiti
Iran
Jamajka
Jemen
Jordanija
Južna Afrika
Južni Sudan
Kajmanski otoki
Mali
Mozambik
Myanmar
Nigerija
Panama
Senegal
Sirija
Tanzanija
Turčija
Uganda
Združeni arabski emirati
5. Seznam držav OECD s pomanjkljivo zakonodajo na področju davčne preglednosti
Ena od nalog Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (Organization for Economic Cooperation and Development, OECD) je poenotenje standardov s področja obdavčenja, hkrati pa del svoje pozornosti posveča tudi pranju denarja.
Angvila
Gvatemala
Sint Maarten
Trinidad in Tobago
4. Seznam nekooperativnih jurisdikcij EU za davčne namene
Evropska komisija z namenom izboljšanja mednarodnega davčnega upravljanja sprejema seznam tretjih držav, ki zavračajo sodelovanje z Evropsko unijo glede spoštovanja davčnih standardov.
Ameriška Samoa
Ameriški deviški otoki
Angvila
Bahami
Britanski deviški otoki
Fidži
Guam
Kostarika
Marshallovi otoki
Palau
Panama
Ruska federacija
Samoa
Trinidad in Tobago
Turks in Caicos
Vanuatu
3. Seznam držav, ki pridelujejo surovine za proizvodnjo prepovedanih drog
Minister za finance je na podlagi petnajstega odstavka 8. člena Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb objavil seznam držav, v katerih je splošna oziroma povprečna nominalna stopnja obdavčitve dobička družb nižja od 12,5 %. kar po oceni Urada predstavlja večje tveganje za pranje denarja ali financiranje terorizma.
Bahami
Barbados
Belize
Brunej
Dominikanska Republika
Kostarika
Liberija
Lihtenštejn
Maldivi
Marshallovi otoki
Mavricij
Oman
Panama
Saint Kitts in Nevis
Saint Vincent in Grenadine
Samoa
Sejšeli
Urugvaj
Vanuatu
1. Seznam držav, ki bi lahko bile, glede na omejevalne ukrepe zoper njihove državljane, povezane s terorizmom ali financiranjem terorizma in pranjem denarja