Zadnjih nekaj dni je v Barceloni vroče, pa ne zaradi vremena. Tisoče ljudi se je podalo na ulice, kjer protesti potekajo že nekaj dni, protestniki so zavzeli avtocesto, letališče in vrnili besedo ljudstvu. Toda kaj se pravzaprav dogaja v Kataloniji?
Boj Katalonije za avtonomno državo in odcep od Španije sega že daleč v preteklost in priča o najdaljši španski politični krizi, ki traja že več kot 40 let. Ta je vrhunec dosegla leta 2017, ko je devet katalonskih politikov organiziralo referendum o odcepitvi ter razglasilo samostojnost. Madrid se je na poskus osamosvojitve ostro odzval, v ponedeljek pa so uradno obsodili devet nekdanjih katalonskih politikov na od devet do trinajst let zapora. Obsojeni naj bi bili zaradi vstajništva in zlorabe javnih sredstev.
Od takrat v Barceloni gori, dobesedno. Protesti so se iz mirnih shodov hitro sprevrgli v nasilje in Barcelona je v ruševinah. Oblasti so morale zapreti dostop do Sagrade Familie, ogromno letov je bilo odpovedanih in veliko protestnikov aretiranih. Mesto je utrpelo za 1,5 milijona evrov škode, zaradi strahu pred izgredi so prestavili tudi El Classico.
Animem a tothom a sortir avui als carrers i a participar de totes les convocatòries. Només la mobilització constant ens portarà a la victòria. Aprofiteu per buscar el QR per la propera acció de Tsunami D! ? #LaForçaDeLaGent pic.twitter.com/3EigyAEymB
— Tsunami Democràtic (@tsunami_dem) October 16, 2019
Protesti v Barceloni naj bi bili največja splošna stavka v zgodovini Katalonije, ki se je je udeležilo 750 000 ljudi. Od tega naj bi bilo 90% vseh študentov, 43 % zaposlenih v izobraževanju in kar tretjina javnih uslužbencev.
Lamentem i condemnem l'ús de pilotes de goma contra manifestants. Tot el suport als detinguts i ferits (alguns periodistes) que avui heu exercit els vostres drets.
Descansem per tornar als carrers demà. I el proper. I l'altre. El #TsunamiDemocràtic acaba de començar? pic.twitter.com/5CkRTvbDrf
— Tsunami Democràtic (@tsunami_dem) October 14, 2019
Medtem ko se protesti v Barceloni nadaljujejo, so svoj lonček pristavili tudi slovenski politiki. Miro Cerar nasilje in vnemo protestnikov subtilno obsoja, Milan Kučan pa ob tem izraža podporo katalonskim političnim zapornikom. In ko mislimo, da je bilo že vse povedano, se je potrebno ozreti v preteklost, 28 let nazaj, ter se vprašati, če nam je boj za osamosvojitev iz kje že znan.
Novinar