V zgodovini je veliko posameznikov, katerih prispevki so bili izjemni, vendar so ostali v senci bolj znanih osebnosti. To pa ne zmanjša njihove vrednosti, zato je prav, da osvetlimo tudi njihove dosežke. Čeprav je mnogo ljudi, ki so tekom zgodovine ostali prikriti, pa je tukaj nekaj takšnih, ki so pomembno spremenili svet, kot ga poznamo danes.
7Hipatija iz Aleksandrije
Hipatija (Hypatia) (cca. 360-415 n. št.) je bila grška filozofinja, matematičarka in astronomka, ki je delovala v Aleksandriji. Bila je ena redkih žensk v antičnem svetu, ki se je ukvarjala z znanostjo. Hipatija je bila vodja neoplatonične šole v Aleksandriji, kjer je poučevala filozofijo in matematiko. Pisala je komentarje k delom Ptolemeja, Diofanta in Apolonija. Njeno delo je vplivalo na razvoj matematike in astronomije v srednjem veku.
Hipatija je bila ena izmed prvih žensk, ki so bile aktivne na področju znanosti, in njena smrt je pogosto simbolično povezana z zatonom klasične civilizacije. Njeno življenje je tudi zgodovinsko pomembno, saj predstavlja prehod iz antike v srednji vek, obdobje, ki je pogosto zanemarjeno. Njeni dosežki so bili v svojem času izjemni, saj so ženske redko imele možnost za tako akademsko delovanje.
6Sundiata Keita
Sundiata Keita (cca. 1217-1255) je bil ustanovitelj in prvi cesar Malijskega cesarstva, enega največjih afriških imperijev v srednjem veku. Sundiata je združil ljudstva Mandinke in premagal Sosoe, s čimer je postavil temelje Malijskemu cesarstvu. Uvedel je tudi sistem zakonov, znan kot Manden Charter, eden najstarejših znanih zakonikov o človekovih pravicah.
Njegovo življenje in dejanja so opisani v ustni epiki, znani kot “Epska pesnitev o Sundiati,” ki jo še danes pripovedujejo grioti v Zahodni Afriki. Ta epika ni le literarna mojstrovina, ampak tudi dragocen zgodovinski vir, ki nam ponuja vpogled v kulturo in vrednote tistega časa. Sundiata Keita je bil resnična inspiracija za mnoge generacije, saj je združil ljudstva in ustvaril močno in stabilno državo.
5Emilie du Châtelet
Emilie du Châtelet (1706-1749) je bila francoska matematičarka, fizičarka in pisateljica, ki je pomembno prispevala k razumevanju znanstvene teorije v 18. stoletju. Najbolj znana je po svojem prevodu in komentiranju Newtonovega dela “Principia Mathematica” v francoščino, kar je delo, ki je še danes v uporabi. Njeni komentarji so pomagali razširiti Newtonove ideje v Franciji in širše.
Du Châtelet je bila ljubimka in sodelavka Voltairea, ki je tudi priznal njeno znanstveno briljantnost. Poleg svojega znanstvenega dela je bila Emilie du Châtelet tudi pomembna intelektualka svojega časa, ki je vplivala na razvoj razsvetljenstva in širjenje znanstvenega znanja. Njena dela so danes cenjena kot ključna za razumevanje razvoja moderne znanosti in filozofije.
4James Armistead Lafayette
James Armistead Lafayette (cca. 1748-1830) je bil suženj, ki je postal vohun za ameriške koloniste med ameriško vojno za neodvisnost. Deloval je kot vohun za Markiza de Lafayettea in pridobival pomembne informacije od britanskih sil, kar je bistveno prispevalo k zmagi pri Yorktownu, odločilni bitki v ameriški vojni za neodvisnost. Po vojni je bil Armistead osvobojen in je v znak hvaležnosti za svoje prispevke v vojni prevzel priimek Lafayette.
Njegova zgodba je ena izmed mnogih, ki prikazuje pomembno vlogo Afroameričanov v ameriški revoluciji in njihovo borbo za svobodo in pravice. James Armistead Lafayette je s svojim pogumom in odločnostjo pokazal, da lahko posameznik bistveno vpliva na tok zgodovine.
3Hedy Lamarr
Hedy Lamarr (1914-2000) je bila avstrijska igralka in izumiteljica, ki je prispevala k razvoju tehnologije za radijsko komunikacijo. Skupaj z Georgeem Antheilom je izumila sistem za skakanje frekvenc, ki je bil predhodnik tehnologij, ki se uporabljajo v današnjih brezžičnih komunikacijah, kot so Wi-Fi, Bluetooth in GPS.
Čeprav je bila znana predvsem kot hollywoodska igralka, so njeni tehnološki prispevki danes cenjeni kot temeljne inovacije v komunikacijski tehnologiji. Lamarrjeva je dokaz, da lepota in um nista izključujoča se pojma, saj je bila poleg svoje igralske kariere tudi briljantna znanstvenica. Njeni dosežki na področju tehnologije so bili dolgo prezrti, a danes prepoznani kot ključni za razvoj sodobne komunikacije.
2Bessie Coleman
Bessie Coleman (1892-1926) je bila prva Afroameričanka in prva domorodna Američanka, ki je pridobila pilotsko licenco. Zaradi rasne diskriminacije v ZDA je Coleman odšla v Francijo, kjer je pridobila pilotsko licenco. Po vrnitvi v ZDA je postala priljubljena letalska akrobatka in navdihovala generacije Afroameričanov. Coleman je imela pomembno vlogo pri odpiranju vrat letalskih karier za Afroameričane in ženske.
Njena zgodba je zgodba o vztrajnosti in neomajni volji, ki je premagala številne ovire na poti do uspeha. S svojim delovanjem je postavila temelje za številne prihodnje generacije letalk in letalcev.
1Tomoe Gozen
Tomoe Gozen (cca. 1157-1247) je bila japonska vojščakinja in samurajka, ki je služila pod poveljstvom Minamoto no Yoshinake med genpei vojnami. Tomoe Gozen je bila znana po svoji neustrašnosti, bojevitosti in izjemnih borilnih sposobnostih. V zgodovinskih virih je opisana kot izjemna lokostrelka in sabljačica, ki je v bitki vodila vojake s pogumom in strategijo.
Njena prisotnost na bojišču je izzivala tradicionalne vloge spolov v srednjeveški Japonski in je danes priznana kot simbol moči in neodvisnosti žensk. Njene junaške zgodbe so del japonske kulture in še vedno navdihujejo umetnost ter literaturo. Tomoe Gozen je simbol ženske moči in neodvisnosti v času, ko je bila takšna vloga za ženske redkost.
Novinar