Se sredi dneva počutiš kot da ravnokar vstal/a ali pa da si prejšnji dan počela nekaj zelo fizično napornega?
Velikokrat se zgodi, da ste izčrpani brez pravega razloga. Prejšnjo noč ste si privoščili več kot dovolj dolg počitek ali celo še več kot ponavadi , a nič ne pomaga
Tu je nekaj izmed razlogov oz. rešitev, ki ti bodo pojasnili ta neprijeten občutek, ki ti obremenjuje normalno funkcioniranje v vsakdanjem življenju.
Žeja oz dehidracija
Utrujenost je eden izmed ključnih znakov pomanjkanja tekočine. Verjetno si že slišal stavek, da ko občutiš žejo si že izgubili 1 do 2 odstotka telesne tekočine. Ko ta delež pade na 3 odstotke, boš začutili, da so ti upadle fizične sposobnost. Zato imej vedno pri roki steklenico vode. Popij je osem kozarcev na dan oziroma ustrezno več, če veliko telovadiš.
Tema (temna soba,pisarna…)
Večina od nas, na žalost, ne dela v razkošni pisarni z velikimi okni. Običajno se moramo sprijazniti s pregrajenimi prostori ali z umetno osvetljenimi veleblagovnicami, ki nas počasi spreminjajo v premikajoče se mrliče. Učenje ob majni svetilki ali celo lovljenju še zadnjih žarkov svetlobe. Pomanjkanje
svetlobe povzroča kinkanje, še zlasti sredi popoldneva, ko te notranja ura sporoča, da je čas za počitek, namesto da bi bili pripravljeni na miselne podvige. Tako da le hitro prižgi svetilko, ko je to potrebno( tako tudi ne obremenjuješ svojih oči).
Nepravilna prehrana(preveč ogljikovih hidratov)
Tisti, ki jedo samo hrano, bogato z ogljikovimi hidrati in revno z beljakovinami – jedo denimo samo špagete, kruh, sadje in solate – ponavadi omedlijo prej kot tisti, ki se prehranjujejo bolj premišljeno.
Ogljikovi hidrati povzročajo sproščanje serotonina, kemične snovi, ki na telo učinkuje pomirjujoče. Beljakovine spodbujajo tvorbo dopamina, ki ima nasproten učinek.
Ni vam treba zmanjšati skupne količine ogljikovih hidratov ali povečati količine beljakovin v svoji prehrani (ogljikovi hidrati naj bi tako ali tako bili glavna sestavina uravnotežene prehrane, večina izmed nas pa uživa tudi veliko beljakovin). Pazite samo na ustrezno razmerje.
Premalo železa
Pomanjkanje železa se največkrat pokaže pri osebah, ki zaužijejo premalo mesa ali pa imajo na splošno slabe prehranjevalne navade. Slabokrvnost zaznamuje majhna koncentracija rdečih krvnih celic (eritrocitov), nanjo pa lahko med drugim nakazujejo tudi simptomi kot so bleda koža, občutek telesne slabosti, konstantna utrujenost, pretirana zadihanost med telesno aktivnostjo, nespečnost, pogosti glavoboli, omedlevica, močno razbijanje srca ali razdraženost v počutju. Pogost znak pomanjkanja železa so tudi krhki nohti ter ranice v ustni votlini ali na kotičkih ustnic. Hrana , ki ti bo pomagala izboljšati kri in poskrbela za dovolj velik vnos železa; rdeče meso, rdeča pesa, suhe marelice, morski sadeži,sezamovo seme, alge…
Če si se prepoznal/a v katerem izmed zgoraj naštetih ˝simptomov˝sedaj veš , kaj je vzrok nenehni utrujenosti. Opozarjam pa te lahko, da je nenehna utrujenost lahko znak katere izmed drugih bolezni.