V veliko zadovoljstvo mi je biti na čelu organizacije

Predsednik DOS vodi organizacijo in predseduje njenim organom. Poleg usklajevanja dela organov skrbi za nemoteno delo organizacije pri zastopanju dijakovih pravic in interesov.

Aleksander Spremo kot predsednik predstavlja DOS v javnosti, kjer zagovarja sprejeta stališča in odločitve, ki jih sprejeme Predsedstvo ali Parlament DOS. Z njim smo poklepetali pred iztekom njegovega mandata.

Katere so tiste stvari, ki so zaznamovale lansko šolsko leto? In kaj je v načrtu za letošnje leto?»Šolsko leto 2009/10 je bilo kar pestro za dijake. Vlada je pripravila korenite spremembe, ki bodo bistveno vplivale na socialni položaj dijakov in njihovih staršev: ukinitev brezplačne malice, ukinitev državnih štipendij mladoletnim dijakom, ukinitev otroškega dodatka za polnoletne dijake, uveljavitev malega dela namesto sedanjega začasnega in občasnega dela dijakov in študentov. Zaradi omenjenega smo imeli v tem mandatu polne roke dela, da bi javnosti in vladajočim pokazali, kako bodo predlagane spremembe negativno vplivale. Predvsem pa smo želeli, da se takšne spremembe ne bi sprejele v Državnem zboru. Ironično je pa to, da so poslanci sprejeli Zakon o šolski prehrani takoj naslednji dan po demonstracijah 19. maja. Mislim, da to pove vse. Med aktivnostmi svojega mandata tako lahko izpostavim peticijo za ohranitev brezplačne malice za vse dijake, ki jo je podpisalo več kot 20.000 dijakov, dijaško-študentske demonstracije 19. maja, na katerih bilo izjemno število dijakov ter seveda dva razpisa za sofinanciranje dijaških projektov. Svoj mandat bom zaključil konec septembra, tako da bo plan dela za naslednje šolsko leto odvisno predvsem od programa novega predsednika, vsekakor pa se bo novo vodstvo še vedno veliko ukvarjalo z zakonodajnimi spremembami, ki ne gredo dijakom v prid.«

Katerih pravic se dijaki morda ne zavedajo, oziroma premalo in bi nanje želel opozoriti? »Problem, da se dijaki ne zavedajo svojih pravic, je v slabi organiziranosti znotraj šole, kar pomeni, da šolske dijaške skupnosti niso dovolj aktivne. Zaradi tega smo ves čas spodbujali, da se dijaki dobro organizirajo na šolah. Pomembno vlogo igra avtonomnost šolskih dijaških skupnosti, zato smo na DOS tudi pripravili predlog statuta dijaških skupnosti.
Dijaki se morajo zavedati svojih pravic in v kolikor dvomijo, da so jim slednje tudi kršene, se lahko obrnejo na nas, natančneje na varuha dijakovih pravic. Seveda pa ne smejo pozabiti na svoje študijske – učenjske dolžnosti.«

Kaj ti pomeni biti predsednik DOS? Kje se vidiš v prihodnosti? »Veliko zadovoljstvo mi je biti na čelu organizacije, ki predstavlja 85.000 dijakov. Svoje delo z veseljem opravljam in upam, da sem ga do sedaj tudi dobro opravil. Predsedovanje v končni fazi prinaša veliko odgovornosti, zaradi katerih sem se moral marsičemu tudi odpovedati. Natančne vizije svojega dela v prihodnosti še nimam, bom pa z novim šolskim letom postal študent in prepustil delo na DOS naslednjemu predsedniku.«

Kako usklajuješ šolo in delo predsednika? »Pomembno je, da se dobro časovno organiziraš. Priznam, da se zaradi predsednikovanja v šoli nisem izkazal, kot bi se lahko, a to ni bistveno vplivalo na moj učni uspeh. Zelo pomembno je biti družbeno aktiven, čeprav se to v šoli malo pozna.«

Kje boš nadaljeval študij? »Študij bom nadaljeval na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani.«

Mojca Buh

 

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.